Jakie wino wybrać do kurczaka?
Do kurczaka może pasować prawie każde wino, ale jest tu pewien haczyk: to, jakie wino do kurczaka naprawdę będzie odpowiednie, zależy od tego, w jakiej odsłonie drób jest przygotowany. Obowiązują tu pewne – dość liberalne, ale jednak ogólnie przyjęte – zasady, których warto przestrzegać, żeby wino nie zdominowało całego dania.
Białe wina do kurczaka
Białe wino pasuje do drobiu, ponieważ jest rześkie i lekkie. Punktem wyjścia będą tu przede wszystkim wina białe wytrawne i półwytrawne. Można podać je z kurczakiem pieczonym w delikatnych ziołach lub w towarzystwie nieprzesadnie wyrazistych warzyw. Do pieczonego kurczaka można zaserwować też wina musujące wytrawne albo wina półsłodkie lub słodkie. Ten rodzaj wina będzie szczególnie pożądany w przypadku najdelikatniejszego mięsa sauté. W białym winie do kurczaka warto poszukać lekkości, pewnej frywolności i delikatnej zieloności, a takie warunki spełnia wino białe ze szczepów Riesling lub Chardonnay. Białe wina podaj do kurczaka przyrządzonego w prosty sposób, soczystego i świeżego.
Wina białe często mają delikatny trawiasto-ziołowy posmak, więc można je wykorzystać także do zaprawienia mięsa. Wtedy dobrze jest podać do dania taki sam gatunek, jak został użyty do przygotowania potrawy. Ta lekka ziołowa nuta jest też jednak wystarczająca, żeby wzbogacić choćby kurczaka przygotowanego na parze. Warto jednak pamiętać, że nie sam drób będzie tu decydujący – białe wina kiepsko dogadują się na przykład z razowymi makaronami albo ciemnymi sosami. Generalnie, jeśli nie wiesz, jakie wino dobrać, bezpiecznym wyborem do większości dań z kurczakiem będzie białe wino półwytrawne.
Czerwone wina do kurczaka
Wina czerwone są zwykle nieco bardziej złożone od białych i niekoniecznie aż tak świeże. Można więc takie wino podać na przykład do smażonego kurczaka albo wyrazistego kurczaka z grilla. I tu obowiązuje pewna prosta zasada: jeśli w smaku potraw wyczuwalnych jest wiele nut smakowych, lepiej postawić na wytrawne wino o relatywnie prostym smaku. Jeśli jednak będzie to choćby kurczak smażony w prostej marynacie, to czerwone wino może być bardziej złożone, żeby wzbogacić wyraz dań. Jeśli chodzi o odmiany, to podstawową będzie tu Pinot noir – świetne zarówno do grillowanego kurczaka, jak i potrawki, ale też jako baza lub dodatek do marynat do mięsa. Czerwone wina będą znakomicie komponowały się przede wszystkim z daniami z kurczaka w formie potrawki, szaszłyków lub potraw z wyrazistymi sosami.
Wino czerwone jest na tyle złożone, że można je z powodzeniem wykorzystać choćby w różnych pikantnych odsłonach drobiu albo przy daniach po prostu o skomplikowanym składzie. Powinny być wtedy zauważalnie prostsze niż sama potrawa, ale bez przesady – między winem a daniem musi być utrzymana równowaga. Im bardziej skomplikowany smak dania, tym bardziej można iść w stronę czerwonego wina o wyższej zawartości tanin i większej kwasowości. Jeśli się wahasz, postaw na czerwone wino w wieloskładnikowych daniach z drobiu.
Różowe wina do kurczaka
Różowe wina są dość nietypowe. Spora część tych trunków to lekkie wina wytrawne, które łączą w sobie świeżość białego i skomplikowanie charakterystyczne raczej dla win czerwonych. Można dobrać wino różowe do dań z drobiu, szczególnie jeśli będą to potrawy dość złożone. Najlepiej różowe wina prezentują się choćby w połączeniu z kurczakiem po tajsku. Warto jednak przyjrzeć się też różowym winom musującym. Choć zdecydowanie nie jest to najbardziej klasyczna propozycja, to świetnie sprawdzają się one tam, gdzie młode, lekkie białe wina wydają się zbyt trudne w odbiorze, czyli choćby przy smażonym kurczaku. Jeśli chodzi o odmiany, to dobrze sprawdzają się choćby Tempranillo, Sangiovese i Pinot noir. Różowe wina będą cennym uzupełnieniem dań z drobiu w sosie o lekkiej konsystencji, ale też sałatek z kurczakiem w roli głównej, jeśli towarzyszy mu jakiś lekko egzotyczny dressing.
Wina różowe nie znalazły sobie jeszcze ostatecznego miejsca przy daniach z drobiu. Pasują do nich, ponieważ są świeże, lekkie i delikatne, natomiast cały czas stanowią pewną awangardę i ich podanie może zostać uznane za nonszalancję. Stąd też są one u nas cały czas podawane raczej do dań nietypowych. Warto jednak rozszerzyć ich zastosowania: często różnica między winem różowym a białym lub różowym a czerwonym nie jest wcale wielka. Jeśli szukasz prostej recepty, postaw na wina różowe choćby w daniach inspirowanych kuchnią azjatycką, a także wtedy, kiedy wprowadzasz nietypowe zmiany w klasycznych przepisach.
Podaj kurczaka jak prawdziwy chef
To, że do kurczaka można podać prawie każde wino, to jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. Przekleństwo, bo można się pomylić, ale błogosławieństwo, bo prawdopodobnie pomyłka nie będzie koszmarna. Żeby jednak było Ci łatwiej, możesz przejrzeć naszą ofertę. Mamy na półkach mnóstwo win białych, różowych i czerwonych, które znakomicie skomponują się z potrawami z kurczaka, które lubisz najbardziej. Wybierz butelkę (albo kilka!), które wydają Ci się odpowiednie i odkrywaj własne recepty na znakomite połączenia!