Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Jakie wino na Święta Bożego Narodzenia

Jakie wino na Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia w naszym kraju niezbyt kojarzą się z winami (poza grzanym), a szkoda, bo można tu zbudować wiele fascynujących połączeń. Dla miłośników wina może to być prawdziwa gratka, więc zerknijmy na krótki przegląd.

Czym kierować się w wyborze wina na Wigilię Świąt Bożego Narodzenia?

To nie tak, że kryteria doboru wina na święta się w jakikolwiek sposób zmieniają. Łączenie trunku z daniami cały czas bazuje na tych samych podstawach.

  • Ciężkie wina do ciężkich dań. Im większa intensywność smaku i aromatu dań, tym bardziej intensywne musi być wino. Między tymi dwoma elementami zawsze musi panować równowaga. Delikatne wina podaje się z delikatnymi daniami (na przykład do białej ryby).
  • Wina wytrawne do dań wytrawnych. W winie zawsze powinna być wyczuwalna minimalnie większa słodycz niż w potrawie, ale to nie może być duży przeskok.
  • Dopasowanie podobnych nut. Im więcej nut będzie wspólnych dla potrawy i dobranego wina, tym bardziej udany będzie to mariaż.
  • Wina o wysokiej kwasowości dla przełamania smaku. Wysoka kwasowość pozwala przełamać ciężki charakter wielu świątecznych dań, przy czym jednak trzeba pamiętać, że kwasowość i wyraźne taniny niekoniecznie dobrze łączą się z tłustymi daniami.

Czy do każdego dania da się dopasować wino na święta? Zdecydowanie tak. Ale czasem to mogłoby oznaczać konieczność zakupu wielu różnych win. I wtedy trzeba zdecydować, co zrobić, bo być może najlepszym rozwiązaniem będzie podać dopiero wino do deseru.

Czerwone wina na Święta

Wina czerwone, jeśli będą się pojawiały na wigilijnym stole, to raczej dopiero do deserów, choć i wtedy raczej te mniej typowe, ponieważ większość win czerwonych jest wytrawna, co skreśla je z towarzyszenia daniom słodkim. Za to już po Wigilii, kiedy na świątecznym stole pojawia się na przykład pieczeń czy nawet gęś, zdecydowanie warto wykorzystać potencjał wina czerwonego.

  • Cabernet Sauvignon – wino czerwone o dość podstawowym charakterze, wyraźnych taninach, ale wciąż zwykle w miarę łatwe do degustacji, więc często będzie traktowane jako wariant podstawowy. W tym, dodajmy od razu, nie ma niczego złego.
  • Shiraz – wina bardzo zróżnicowane, o niemal dowolnej budowie, ale zawsze bardzo ciekawej barwie. Są przeważnie nieco trudniejsze w odbiorze i bardziej skomplikowane, więc towarzyszą złożonym daniom.
  • Merlot – prosty, ale bardzo przyjemny szczep, który ma wiele zastosowań i może towarzyszyć prawie wszystkim klasycznym daniom.
  • Malbec – nieco rzadsze, ale wciąż popularne wino czerwone, przez wielu uznawane za najlepsze wino do prostych pieczeni.

Białe wina na Święta

Białe wina będą mogły naprawdę pięknie lśnić – pasują wszak do dań z ryb i owoców morza, więc w czasie Świąt Bożego Narodzenia mogą się pojawiać na stole już przy wigilijnej kolacji. Odpowiednio dobrane wino białe będzie jednak miało znacznie większy potencjał.

  • Sauvignon blanc – typowe wina białe o dużej uniwersalności. Niektóre są bardzo wytrawne, inne mają jeszcze odrobinę cukru resztkowego, więc do wszelkich dań z ryb i owoców morza uda się dobrać właściwe.
  • Chardonnay – bardzo wytrawne wino o przepięknym kolorze. Ponieważ cechuje je wysoka kwasowość, będzie łamało smak bogatych potraw, ale raczej niezbyt dobrze wpasuje się obok tłustych ryb.
  • Riesling – może zawierać niewielkie ilości cukru resztkowego, jest winem łagodnym, ale wyrazistym i na świątecznych stołach będzie dopełniać smak większości dań z ryb (może poza smażonymi na głębokim tłuszczu).

Różowe wina na Święta

Wybór wina różowego z jednej strony może być dość odważnym posunięciem, na pewno niezbyt tradycyjnym, ale też pozwoli rozwiązać pewne problemy związane z winami czerwonymi i białymi.

  • Pinot noir i Pinot gris – oba te szczepy mogą dawać dobre wina odpowiednio czerwone i białe, ale mogą występować w różowych kupażach o dość złożonej budowie. Przy odpowiedniej budowie będą one pasowały nawet do tłustych ryb.
  • Garnacha – to wina niezbyt dobrze znane, ale bardzo efektowne i pyszne. Na świąteczny stół będą trafiały głównie obok niezbyt tradycyjnych potraw, więc to propozycja dla osób, które dość odważnie postępują ze świątecznymi tradycjami kulinarnymi.

Jakie wino do świątecznych deserów?

Desery świąteczne są zwykle ciężkie. To ciasta drożdżowe, bakalie, niekiedy również zaprawione cięższymi alkoholami. Wszystkie desery są jednak przede wszystkim bardzo słodkie, a do takiego smaku dobrać trzeba wina słodkie. Tutaj często pierwszym wyborem będzie tokaj – klasyczne wino deserowe o dość długiej tradycji w Polsce.

Jeśli chodzi o szczepy to dominuje Muscat, ale są też słodkie Rieslingi, które są nieco świeższe i będą pasowały do lżejszych deserów. Na szczególną uwagę będą zasługiwały też wina wzmacniane – dobrym wyborem może być przykład porto, które z zaprawioną rumem masą makową komponuje się poziomem słodkości i złożonością.

Podsumowanie

Tradycyjne polskie święta Bożego Narodzenia będą przed miłośnikami win stawiały kilka wyzwań, których rozwiązanie będzie niezwykle satysfakcjonujące. W przypadku osób nieco dalej odbiegających od tradycji godne uwagi będą już nawet bardzo popularne szczepy, ale w tym przypadku na pewno nie ma mowy o uniwersalnych rozwiązaniach.

X