Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Ile może stać otwarte wino?

Ile może stać otwarte wino?

Wino to trunek, który w idealnych warunkach może zwykle leżakować dość długo. Po otwarciu już jednak nie ma o tym mowy. Otwartą butelkę trzeba jak najszybciej zabezpieczyć korkiem, a i wtedy generalnie trwałość wina nie jest imponująca.

Wpływ rodzaju wina na jego wytrzymałość

To, jak długo można przechowywać otwarte wina, zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Generalnie najlepiej będzie, tak czy inaczej, spożyć wino dość szybko po otwarciu, ale jeśli się to nie uda, to ile czasu minie, zanim wino straci swój smak?

Wina musujące

Wina musujące nadają się do spożycia tak naprawdę tylko bezpośrednio po otwarciu. Dwutlenek węgla ulatnia się bardzo szybko i pod warunkiem przechowywania w szczelnie zamkniętej butelce może pozostać wyczuwalny góra trzy dni. Zresztą, chodzi nie tylko o bąbelki, ale też o specyficzną świeżość takich win, która też szybko znika, bo pod wpływem tlenu degradują różne związki aromatyczne.

Wina lekkie i słodkie

Czas na ich spożycie po otwarciu to maksymalnie 5-7 dni. Co ciekawe, na drugi dzień możesz czasem zauważyć, że w winie pojawiły się pewne nowe smaki. To oznacza, że doszło do częściowego utlenienia – niektórym gatunkom bardzo dobrze to służy, choć normą jest raczej proces odwrotny – im dłużej wino stoi po otwarciu, tym mniej atrakcyjnie smakuje. W tym limicie czasu można też wypić wina różowe – dość dobrze znoszą one otwarcie.

Wina białe

Wina białe należy skonsumować w maksymalnie 5 dni od otwarcia. Przechowywane w chłodnym miejscu nie zmienią koloru, ale ich smak się spłaszczy. Te o niższej kwasowości szybciej tracą swoje walory – pod wpływem tlenu ulegają oksydacji i nawet w lodówce wino jednak traci swój charakter.

Wina czerwone

Czerwone wina też wytrzymają w lodówce 3-5 dni. Te o wyższej kwasowości będą trochę odporniejsze, ale to raczej symboliczna zmiana. Nawet klasyczne wytrawne wina po 5 dniach będą smakowały płasko. Oczywiście butelki muszą być maksymalnie szczelnie zakorkowane i pamiętaj, że za każdym razem, otwierając je ponownie, wpuszczasz do środka kolejną porcję tlenu.

Wina likierowe

Jeśli do wina dodana została pewna ilość mocniejszego alkoholu, a w szczególności brandy, to zachowa ono świeżość wyraźnie dłużej. Możesz je trzymać w lodówce nawet do miesiąca. Nie może oczywiście pozostawać otwarte, bo wtedy świeżość szybko uleci, a samą butelkę warto zabezpieczyć przed dostępem światła.

Jak rozpoznać psujące się wino?

Niektóre wina, choć termin ich przydatności nie minął, nie nadają się do spożycia. Nawet butelki z tej samej partii produkcyjnej czasem starzeją się i psują nierównomiernie. Na szczęście w większości przypadków można odkryć, że wino się psuje, jeszcze zanim trafi ono do kieliszka (aczkolwiek samo odkrycie i tak przyjemne nie będzie).

  • Dziwne i nieprzyjemne zapachy. Każde wino – od czerwonego, przez różowe, po białe – ma swój specyficzny aromat. Niekoniecznie przypadnie Ci on do gustu w każdym przypadku, ale nie będzie to nigdy dziwna, nieprzyjemna woń. Jeśli poczujesz z butelki ocet, obornik albo kiszoną kapustę, to wino należy uznać za zepsute.
  • Jeśli z butelki poczujesz woń zgniłych jaj, to wino jest zredukowane – powstawało przy niedostatecznym dostępie tlenu. Jest to wada, jeśli chcesz je podać, ale pozostawienie takich win otwartych może przynajmniej pozwolić wykorzystać je do gotowania. Charakterystycznie pachnące merkaptany utleniają się, zapach znika, ale przyjemny smak raczej nie odbuduje się już w całości.
  • Z butelki wydostaje się woń acetonu – to oznacza, że proces fermentacji nie przebiegał prawidłowo. Takie wino nie może zostać naprawione i zdecydowanie nie nadaje się do picia.
  • Zapach stęchlizny z kolei oznacza zanieczyszczenie trichloroanizolem, który może, ale wcale nie musi, pochodzić z zawilgoconego korka. Wino nie będzie nadawało się do spożycia, nawet jeśli postoi otwarte: trochloroanizol jest niestety dość trwały i wino nie będzie smakowało lepiej.
  • Jeżeli w winie pojawił się osad, a barwa zmieniła się na ciemniejszą, to znaczy, że wino musiało stać niedomknięte i się utleniło. Niczego z tym nie zrobisz i wino takie nie będzie się już nadawało do spożycia.

Przeczytaj również: Czy wino się psuje?

Jeśli wino po otwarciu butelki pachnie nieprzyjemnie, to nie jest to dobry znak. O ile po otwarciu wino psuje się głównie na skutek kontaktu z powietrzem i na początku oznacza to po prostu spłaszczenie smaku, to jeśli błędy powstały na etapie fermentacji lub leżakowania, to wina mogą być nieodwracalnie uszkodzone.

Jak przechowywać otwarte wino?

To, jak długo można przechowywać otwarte butelki z winem, zależy w głównej mierze od rodzaju wina, ale zawsze należy zadbać o właściwe warunki. Tutaj na szczęście lista jest krótka:

  • Każde białe, różowe i czerwone wino po otwarciu należy jak najszybciej szczelnie zabezpieczyć korkiem.
  • Butelki otwartego wina powinny być przechowywane w chłodziarce do wina, a jeśli jej nie masz – po prostu w lodówce.
  • Butelka musi znajdować się w pionie.
  • Im rzadszy będzie kontakt wina ze światłem i tlenem, tym bardziej zbliżysz się do górnej granicy okienka jego przechowywania.
X