Chardonnay – jakie to wina? Charakterystyka, pochodzenie, smak
Chardonnay to jedno z najpopularniejszych białych win. Powstaje z kosmopolitycznej, przemysłowej odmiany winorośli, ale owoce Chardonnay mają olbrzymi potencjał winifikacyjny i stanowią wręcz wizytówkę niektórych regionów winiarskich na świecie.
Historia szczepu Chardonnay
Odmiana Chardonnay po raz pierwszy jest wspomniana jest w dokumentach z 2. połowy XVII wieku (a niektóre podania mówią o wieku XII), jednak współczesne badania dowodzą, że oleiste Chardonnay to w istocie naturalna krzyżówka Pinot gris z Gouais blanc, przy czym ten drugi szczep dziś niemal nie jest uprawiany. Za ojczyznę Chardonnay należy uznać francuski rejon Chablis w Burgundii, aczkolwiek dziś winogrona te są uprawiane w wielu miejscach. Rozprzestrzeniały się, ponieważ w przeciwieństwie do takich odmian jak Sauvignon blanc czy Pinot noir, bardzo dobrze znoszą chłodniejszy klimat.
Sprawdź wina ze szczepu Chardonnay dostępne w naszej ofercie.
Gdzie uprawia się winorośl Chardonnay?
Francja
Jak na ojczyznę szczepu przystało, to właśnie tutaj uprawia się nie tylko najwięcej Chardonnay, szczególnie w okolicy miasta Chablis i pozostałej części Burgundii. Winogrona zbierane są także w Szampanii, gdzie kupażuje się je w szampanach albo tworzy jednogatunkowe wina jakościowe musujące. Zwykle powstają tu wina świeże, orzeźwiające, bukietem przywodzące na myśl raczej zielone jabłka lub kwaśne owoce cytrusowe. Niektóre winnice konstruują z Chardonnay wino mocno mineralne z delikatną nutą owoców tropikalnych. W niektórych regionach Francji owoce poddaje się fermentacji malolaktycznej, co łagodzi smak win.
Kalifornia
Poza tym, że Chardonnay nieźle znosi chłód, to jako jedna z wielu białych odmian nadaje się też do uprawy w klimacie Kalifornii. Tutaj jednak smak wina będzie inny, jako że same owoce mogą dojrzewać dłużej, a i proces produkcyjny jest nieco inny, ponieważ wina czasem przechodzą fermentację malolaktyczną na wzór francuski i są leżakowane w beczkach dębowych. Białe wino nabiera głębszego odcienia, a także nabiera charakterystycznego, dojrzałego aromatu od garbników, które są ważnym składnikiem przenikającym do niego z drewna.
Australia i Nowa Zelandia
Chardonnay tradycyjnie uznaje się za winogrona odporne na surowy klimat, więc i w Nowej Zelandii, i w południowej Australii winnice często są nimi właśnie obsadzane. Klimat tu nie jest bardzo surowy, ale swoją charakterystyką wpływa na smak win – są one mniej mineralne, a bardziej owocowe, o nieco bardziej kremowej strukturze niż wina francuskie.
Inne regiony
Chardonnay to jeden z najbardziej rozpowszechnionych szczepów międzynarodowych uprawianych na całym świecie. W krajach środkowej Europy jest wykorzystywany dość często, na przykład w Austrii produkuje się z niego świetne kupaże i wina jednogatunkowe, sporo jest też Chardonnay z Włoch. Poza Europą sporo winnic znajduje się też w Chile i Argentynie.
Charakterystyka smaku wina Chardonnay
Dobrze przetworzone owoce Chardonnay mogą dać bogate, pięknie rozwijające się wina.
- Bourgogne Chardonnay AOP Victor Berard – przyjemne, kwiatowo-cytrusowe wino, które leżakuje przez 8 miesięcy w beczkach, nabierając charakterystycznej barwy i złotego kolorytu. W smaku wyczuwalna nuta prażonych migdałów.
- Castillo de Aresan Chardonnay – wytrawne, owocowe wino z Hiszpanii. To kwasowe Chardonnay z wyraźną nutą drzewną, która zaokrągla wino i dodaje mu specyficznego uroku.
- Incantare Chardonnay – delikatne półwytrawne wino z Mołdawii. Nie dojrzewa w dębowych beczkach, więc zachowuje przyjemny, orzeźwiający i lekki charakter specyficzny dla świeżego Chardonnay.
Ciekawostki dotyczące wina Chardonnay
- Chardonnay to chyba najbardziej elastyczny szczep: w okolicy Mersault trunki w większości przechodzą fermentację malolaktyczną, poza tym regionem stosuje się battonage czy dojrzewanie w różnych beczkach, ale niektóre winnice pozwalają winogronom fermentować niemal spontanicznie – za każdym razem powstaje inne wino.
- Obecnie powierzchnia winnic kalifornijskich obsadzonych Chardonnay to prawie 10% więcej, niż zajmują francuskie winnice z tym szczepem.
- Chardonnay świetnie nadaje się do kupażowania – łączy się je choćby z Pinot meunier, by uzyskać ciekawe wina musujące.
Do jakich potraw dodaje się wino Chardonnay?
Chardonnay to wino, które podaje się tradycyjnie do owoców morza. Dobrze komponuje się też z rybami – głównie lekkimi i białymi, a także z białym mięsem. W połączeniu z owocami morza najlepiej prezentują się wino musujące lub klasyczny, rześki Chardonnay, natomiast do drobiu podaje się miękkie wina.
Wino Chardonnay – cena
Chardonnay może być jednym z najtańszych win. W północnych Włoszech czy Mołdawii powstają wina dobrej klasy, które można kupić u nas już za mniej niż 30 złotych. Oczywiście odmiany leżakujące i dojrzewające będą droższe, jednak nawet za bardzo dobrego wina z tego szczepu płaci się mniej więcej 50-80 złotych za butelkę.
Gdzie można kupić wino Chardonnay?
W naszym sklepie znajdziesz wino Chardonnay z różnych zakątków świata i o różnym charakterze. Bez względu na to, czy szukasz popularnego, prostego trunku, czy chcesz posmakować tego, co najlepsze z Chardonnay, na pewno nie wyjdziesz od nas zawiedziony. Zajrzyj do sklepu winolubni.pl i poznaj wszystkie oblicza Chardonnay.