Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Wino wegańskie

Wino wegańskie – co to znaczy?

Weganizm, styl życia wykluczający stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zmienił nasze spojrzenie na to, jak jemy, jak się ubieramy, ale też zmienił spojrzenie na wino. O ile sama fermentacja jest na tym polu zupełnie w porządku, bo drożdże to grzyby, a nie zwierzęta, to schody zaczynają się dalej.

Czym jest wino wegańskie?

Wino wegańskie to takie, przy którego produkcji nie używa się produktów odzwierzęcych. Warto sobie w tym miejscu coś wyjaśnić: o ile w gotowym produkcie nie pojawią się surowce pochodzenia zwierzęcego, to na pewnym etapie produkcji się je wykorzystuje. Sam ten fakt przeczy idei weganizmu: wino jest z zasady wegetariańskie, ponieważ nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, ale niekoniecznie wegańskie, ponieważ takowe mogą być wykorzystywane w procesie produkcji wina, a konkretnie przy filtracji.

Dlaczego wino może nie być wegańskie?

W czasie fermentacji w winie wytrąca się osad. Są to różne drobne cząstki owoców, obumarłe i żywe drożdże, czasem również wytrącone sole chemiczne i tak dalej. Osad ten jest na tyle drobny, że nie opada w całości samoczynnie, a choć można sobie wyobrazić różne scenariusze jego separacji, to na skalę przemysłową jedynym sensownym rozwiązaniem jest filtracja. W tym procesie wykorzystuje się szereg substancji odzwierzęcych: sproszkowaną krew bydlęcą, białka zwierzęce, np. kazeinę albo inne tego typu substancje. Nie dostają się one do gotowego, więc można pić wino bez obaw o zanieczyszczenie, natomiast faktem jest, że koagulację osadów wspomaga się właśnie substancjami pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli wino ma być uznane za wegańskie, należy tego typu substraty zastąpić czym innym. Sprawdza się w tej roli ziemia okrzemkowa, kaolin albo kilka innych niezwierzęcych produktów, które mogą ułatwić koagulację osadów albo posłużyć jako filtr.

Jakie wina są wegańskie?

Dobrze byłoby wyjaśnić sobie jeszcze jedną kwestię. Łatwo wpaść w pułapkę win organicznych. Wina organiczne i wina wegańskie to nie to samo. Wina ekologiczne (czy organiczne) powstają z ekologicznych winogron, czyli pochodzących z upraw, na których nie stosuje się nawozów sztucznych czy oprysków na owady. W produkcji takich win stosuje się jednak zasadniczo te same metody, co w winach zwykłych – zawiesina powstająca pod wpływem fermentacji może być usuwana z wykorzystaniem produktów odzwierzęcych. Takie wina mogą być opisane jako bio, eko, organiczne czy biodynamiczne: różnice między pojęciami nie są bardzo wyraźne, ale żadne z nich nie oznacza, że weganie mogą włączyć je do swojego jadłospisu.

Wina wegańskie powstają, jeśli w procesie klarowania wina używa się substratów będących substancjami mineralnymi, takimi jak ziemia okrzemkowa i mogą być tworzone zarówno z upraw organicznych, jak i tradycyjnych. Na pewno zostaną one oznaczone odpowiednią adnotacją na etykiecie.

Czym charakteryzuje się w smaku wino wegańskie?

Skoro teorię mamy za sobą, czas wreszcie przejść do najważniejszego pytania artykułu: jak smakuje wegańskie wino? Otóż smakuje ono zupełnie normalnie. Cały proces technologiczny jest zawsze ustawiony w taki sposób, aby zastosowane koagulanty czy filtry nie wpływały na smak trunku i w ogóle do niego nie przenikały. Zdarza się nawet, że dane wino ma wersję klasyczną i wegańską: są one nie do odróżnienia nawet dla wytrawnych degustatorów. Wszystkie twierdzenia, jakoby wina wegańskie były smaczniejsze, dojrzalsze czy pełniejsze, to wierutna bzdura: wino smakuje tak samo, jak by smakowało, gdyby było filtrowane na czymkolwiek innym. Poniekąd również dlatego na etykietach zwykłych win próżno szukać informacji o użytych koagulantach: po prostu nie mają one znaczenia.

Wegańskie wina – lista

  • Domeniile Recas Syrah: doskonałe wegańskie wina czerwone z Rumunii. Bardzo wyraźnie kwasowe, znakomicie podbudowane i z długim, przyjemnym finiszem. To propozycja raczej dla nieco bardziej wprawionych podniebień.
  • Prosecco Signore Giuseppe DOC Treviso Biologico Vegan: włoskie wegańskie białe wino wytrawne typu Prosecco z nutą dojrzałej gruszki, ale i wyraźnej kwasowości zielonych jabłek. W bukiecie dominują białe kwiaty, co sprawia, że to bardzo przyjemne i orzeźwiające wino.
  • Wildflower Shiraz: ciekawy kupaż Shiraz i Cabernet sauvignon. Intensywne w smaku, wyraźnie taninowe, pięknie wygląda w szkle i ma wszystkie cechy wyróżniające wina dla smakoszy. Zaskakują w nim nuty ciężkich przypraw, które dodają całości przyjemnego kontrastu.

Wina wegańskie – sklep Winolubni.pl

Wina wegańskie to zupełnie nowy świat: po winach organicznych to one dziś budzą wielkie zainteresowanie. Pojawiają się na rynku tu i ówdzie, raczej nieregularnie, ale dzięki sklepowi Winolubni.pl możesz świętować swój styl życia w dowolny sposób. Znajdziesz u nas wyborne wino wegańskie w dobrej cenie i w szerokiej palecie smaków. Niech Twoja filozofia życiowa nie będzie ograniczeniem, tylko szansą na spróbowanie czegoś nowego. Wina organiczne i wegańskie, które znajdziesz w naszej ofercie, pozwolą Ci odkrywać radość bez kompromisów.

 

X