Tanie wino – czy może być dobre? Podpowiadamy!
Tanie wina wielu osobom kojarzą się z naprawdę niskiej jakości trunkami. Tymczasem za dobre wina wcale nie trzeba płacić kilkuset złotych. Naprawdę dobrym winem można cieszyć się często już za mniej niż 50 złotych.
Czym są tanie wina?
Czy można kupić wino za kilkanaście złotych? Na pewno można kupić produkt, który od producenta otrzymał taką nazwę, ale tak naprawdę wcale na nią nie zasługuje. Poniżej pewnej granicy cenowej jakość naprawdę cierpi – żeby wyprodukować wino za 10 złotych, trzeba użyć gorszej jakości owoców, cały proces winifikacji najlepiej przyspieszyć i najlepiej w ogóle nie skupiać się na takich rzeczach jak budowa wina czy jego bukiet. Od strony formalnej nadal będą to wina, bo powstaną w drodze fermentacji z moszczu z winogron, ale w praktyce zawartość takiej butelki nie zasługuje na nazwę wina.
Różnice między tanimi a drogimi winami.
- Budowa. Wina tanie są przeważnie prostsze w odbiorze. Nie muszą być płaskie, ale zdarza się, że gubią pewne niuanse.
- Wiek wina. Tanie wina rzadko mają okazję dłużej dojrzewać. Może na tym minimalnie ucierpieć bukiet lub barwa, ale nadal mogą one być bardzo dobre.
- Prestiż. W tanich winach stosuje się tańsze korki, często brakuje im marketingowej otoczki, która przecież niekiedy może mieć znaczenie.
Ile kosztuje tanie wino?
Za najtańsze trunki, które zasługują na określenie mianem wina, trzeba zapłacić około 20 złotych i umownie przyjmuje się, że najniższy przedział to 20-30 złotych. Dziś wiele osób rozciąga go nawet do 50 złotych, a to oznacza już często prawie około setki naprawdę niezłych trunków do wyboru.
Czy drogie wino zawsze jest lepsze?
Nie. Drogie wino z pewnością ma lepiej zarysowany wymiar symboliczny i prestiżowy, ale jeśli o smak czy bukiet, to wiele tani win jest zaskakująco wysokiej jakości. Mówiąc brutalnie: jeśli najdroższym winom często towarzyszy pewna otoczka snobizmu, to w przypadku win tanich podział jest prostszy: na smaczne i niesmaczne.
Tanie wina do 30 złotych.
Wina do 30 złotych to wbrew pozorom całkiem spora kategoria, w której znajdziemy wiele popularnych trunków. Nawiasem mówiąc, wiele z nich pochodzi z bardzo znanych regionów czy nawet winnic, choć nie zawsze pojawiają się na półkach pod nazwą prestiżowych marek.
Tanie czerwone wino:
- Comte Alexandre – relatywnie proste w odbiorze, ale przyjemne i dobrze zbudowane czerwone wino wytrawne. Świetne jako wino stołowe, sprawdza się też jako alternatywa dla drogiego wina w zastosowaniach kulinarnych.
- ERA Cabernet Sauvignon – bardzo harmonijne, pełne i aksamitne wino z Mołdawii. Jest to jedno z najlepszych półwytrawnych win, jakie można w tym przedziale cenowym polecić do dobrze doprawionych dań z grilla.
- Kagor Pastoral – popularne czerwone słodkie wino deserowe. W smaku bardzo owocowe i zaokrąglone, łatwe w odbiorze, a do tego znakomicie wyglądające i mające specyficzny, ciężki, ale bardzo przyjemny bukiet.
Tanie białe wino:
- El Pinar de Villena Bianco – przyjemne, orzeźwiające i rześkie wino białe z Alicante. Łączy w sobie kwasowość i nuty cytrusowe z przyjemną kwiatową podbudową. Świetnie się prezentuje i smakuje równie dobrze.
- Cavino Ionos White – eleganckie, dobrze zrównoważone i delikatne wino o charakterystyce typowej dla trunków z winnic położonych na większej wysokości. Orzeźwiające, owocowo-kwiatowe, ale z pewnymi wyczuwalnymi trawiastymi akcentami.
- Fragolino Bianco Tradizione Toso – aromatyzowane wino półsłodkie z Włoch. Bardzo przyjemnie owocowe, łatwe w odbiorze, ale wielowymiarowe. Znakomita propozycja dla osób, które do tej pory nie były fanami wina.
Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na cenę wina?
- Jakość winogron. Są oczywiście szczepy tańsze i droższe, ale w większości przypadków większe znaczenie ma jakość owoców. W tańszych winach nie zawsze są idealnie dojrzałe, mogą mieć nierówną wielkość, mniej lub więcej soku. Nie mogą jednak być uszkodzone czy zepsute.
- Procedura winifikacji i dojrzewania. Choć można znaleźć w miarę tanie wina dojrzewające, to jednak większość będą stanowiły trunki młodsze. Samo przechowywanie beczek czy kadzi też oznacza konieczność poniesienia pewnych nakładów inwestycyjnych.
- Marka producenta. Sama winnica i ranga producenta też w rzeczywistości bardzo mocno wpływają na cenę – nawet jeśli można kupić równie dobre wino z mniej znanej winnicy.
- Miejsce zakupu. Paradoksalnie markety niekoniecznie będą tańsze od sklepów specjalistycznych, które w ofercie coraz częściej mają też propozycje bardzo przystępne cenowo.
Takich czynników jest więcej i może to być nawet typ stosowanego korka, ale warto pamiętać, że nawet w tani winach nie oszczędza się na tym, co najważniejsze dla ich smaku i budowy.
Jaki kraj produkuje najwięcej tanich win?
Tanie wina produkuje się w prawie każdym kraju, ale najwięcej takich znajdziemy wśród win Mołdawskich czy Włoskich. Wina francuskie przeważnie są nieco droższe (30-50 złotych). W tym przedziale pojawia się też parę ciekawych propozycji z Gruzji czy Rumunii.
Tanie wina w naszym sklepie online
Wydawać by się mogło, że im droższe wino, tym lepiej będzie smakowało. Czasem tak, a czasem nie – tanie wina w sklepie Winolubni pozwolą Ci przekonać się o tym, że cena nie zawsze jest wprost proporcjonalna do jakości i niektóre tanie wina mogą dać tyle samo radości co najbardziej znane trunki w znacznie wyższej cenie.