Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Enoturystyka w Polsce

Enoturystyka w Polsce – które winnice warto odwiedzić?

Wielu osobom wino smakuje tym lepiej, im więcej o nim wiedzą. Nie brakuje też turystów – ludzi, którzy może i na co dzień w winie nie gustują, ale z upodobaniem poszerzają swoją wiedzę i chadzają na degustacje. One i zwiedzanie winnic w ostatnich latach stają się naprawdę sporą atrakcją, tym bardziej że dobrych winnic, które mogą wprowadzić adeptów w świat wspaniałych trunków, naprawdę w Polsce nie brakuje.

Czym jest Enoturystyka?

Enoturystyka (od greckiego słowa oinos oznaczającego wino) to cały dział turystyki, który zresztą w języku polskim poprawnie nosi nazwę turystyka winiarska (enoturystyka łączy grecki przedrostek z germańskim rdzeniem, czego się w słowotwórstwie praktykować nie powinno). Często mówi się, że to po prostu winiarskie podróże, ale dla każdego turysty oznacza to coś innego: weekendowy wypad i zwiedzanie winnicy, poznawanie technik i technologii, degustacje.

Można powiedzieć w skrócie, że enoturystyka jest sposobem na zdobywanie wiedzy o winie, ale nie wiedzy teoretycznej, tylko praktycznej, u źródła i w szerokim zakresie. W jej zakresie bowiem mieści się i wiedza na temat samej uprawy winorośli, i tajniki produkcji wina i umiejętności degustacyjne.

Enoturystyka w Polsce – gdzie warto pojechać?

Przedstawiamy 5 winnic, które naszym zdaniem warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Zachęcamy jedocześnie do poszukiwania winnic w różnych zakątkach naszego kraju poniweważ każda z nim ma swój unikalny klimat i charakter.

  • Winnica Turnau

Prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych winnic produkujących polskie wino. Oferta dla miłośników turystyki winiarskiej jest tu bardzo rozbudowana, wykracza poza standardowe atrakcje, z jakimi turyści mają do czynienia w podobnych miejscach.

Historia winnicy jest bardzo barwna i stała się na swój sposób branżową legendą. Nie brakuje w niej trudnych chwil, więc te osoby, które zdecydują się na odwiedzenie Winnicy Turanu, będą miały sporo okazji, żeby dowiedzieć się nie tylko o tym, jak robi się świetne wino, ale też i o tym, jak wiele przeszkód trzeba po drodze pokonać. To bardzo cenna lekcja, ponieważ racząc się lampką wina czasem trudno sobie uświadomić, jak długą drogę trzeba było pokonać, żeby ją wyprodukować.

Ci, którzy już w winnicy byli, chwalą spontaniczny charakter i sielskie otoczenie, które przywodzi na myśl najbardziej romantyczne legendy o winiarstwie. Mieszają się tutaj one z prozą biznesową, co daje nowe spojrzenie na to, jak wygląda nowoczesna produkcja dobrych win.

  • Winnica Godyla

Jedna z tych winnic, w których enoturystyka została postawiona niemal na równi z produkcją dobrych win. Jest to relatywnie duży obiekt, który powstał w drodze rozbudowy pałacowych winiarni. Turyści, którzy zdecydują się tu zajrzeć, będą mogli czerpać radość z odkrywania tajników pracy nowoczesnych winogrodników i winiarzy.

Jest to nowoczesna winnica nastawiona na produkcję najlepszych win. Choć okolica jest przepiękna i zachęca do błogiego lenistwa, wizyta tutaj stanowi świetny sposób na uświadomienie sobie, że w legendach i podania winiarskich zdecydowanie za mało uwagi poświęca się trudowi, jaki trzeba włożyć w produkcję wyśmienitego wina. Lokalizacja jest oczywiście ważna, ale z punktu widzenia producenta win ma ona praktyczne znaczenie i nie jest tylko dodatkiem estetycznym.

Enoturystyka w wydaniu tej winnicy to szansa na zrozumienie tego, w jaki sposób rozwija się wino i ile pracy trzeba włożyć, żeby stało się ono produktem światowej rangi, co jest tym trudniejsze, że Polska raczej nie jest kojarzona z winogrodnictwem i nasze winnice muszą sobie na swoją pozycję zapracować naprawdę wysoką jakością.

  • Winnica Jaworek

Choć to relatywnie nieduża winnica, właściciele postawili tu na merytoryczny aspekt enoturystyki. Oczywiście, że widoki będą zachwycające i same one mogą być traktowane w kategorii atrakcji, jednak jeśli chodzi o turystykę, to w tej winnicy ma ona wymiar bardziej edukacyjny. Od lokalnych warunków regionu, przez technologie, aż po degustację i dobór win – w tej winnicy można nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale i skorzystać z bardziej sformalizowanych form zwiedzania i szkoleń.

To idealne miejsce dla osób, które chciałyby usystematyzować swoją wiedzę na temat wina i jego produkcji. Zwiedzanie winnicy: plantacji i zaplecza produkcyjnego, nie skupia się w tym przypadku na romantycznej historii wina. To techniczne, ale bardzo przystępnie opowiedziane spojrzenie na praktyczne aspekty produkcji wina. Degustacja pozwala połączyć wiedzę teoretyczną z konkretnymi wynikami. Jeśli należysz do osób, dla których zwiedzanie winnic powinno być maksymalnie edukacyjne, to jest to jedna z tych winnic, które na pewno warto odwiedzić.

Tutaj zrozumiesz, że wino to nie jest trunek przypadkowy, że ludzie, którzy odpowiadają za jego produkcję, muszą wykorzystać olbrzymią wiedzę i umiejętności, żeby serwowane wina były naprawdę nieprzeciętne.

  • Winnica Sandomierska

Relatywnie niewielka winnica o długiej historii i ciekawym profilu produkcyjnym. Znajduje się na obrzeżach Sandomierza i pozwala zapoznać się z wieloma aspektami produkcji wina. Po rozmowie z właścicielami szybko można uzmysłowić sobie, że choć winiarze pracują z pasji, to muszą mieć olbrzymią wiedzę, żeby tę pasję wykorzystać.

W czasie zwiedzania winnicy można dowiedzieć się nie tylko o tym, w jaki sposób winiarz może z owoców winorośli wyprodukować wino, ale też ile wysiłku trzeba włożyć, żeby od pierwszych sadzonek zbudować całą winnicę i jak wiele pracy trzeba włożyć co roku, żeby w ogóle było co przetwarzać.

Winnica jest niewielka, ale można na miejscu przenocować, a sama degustacja – zresztą tak samo, jak w przypadku wcześniej opisanych winnic – otwiera drogę nie tylko do poznania samych win, lecz też towarzyszących im wyrobów lokalnych. Warto zaznaczyć, że akurat tutaj samo zwiedzanie ma mało formalny charakter. To raczej forma rozrywki i luźnej rozmowy – ale rozmowy z ludźmi, którzy o uprawie winorośli wiedzą naprawdę wszystko i potrafią się tą wiedzą w fascynujący sposób dzielić.

  • Winnica Winna Góra

To ciekawa propozycja dla enoturystów, ponieważ wiele organizowanych tu wydarzeń może stanowić znakomity sposób na usystematyzowanie wiedzy na temat wina. Można dowiedzieć się wszystkiego o uprawie, winifikacji, doborze, serwowaniu win i wszystkim, co się z tym wiąże.

Cała oferta jest mocno osadzona w regionie, jego tradycji i przyszłości. Zwiedzanie i degustacja to nie jest tylko opowieść o winie, ale i o ludziach, o produktach, procesach i o tym, jak wiele elementów trzeba zgrać, żeby można było na koniec na stole postawić butelkę dobrego wina.

Winna Góra to dobre miejsce dla osób, które chciałyby udać się na specjalnie przygotowane wydarzenia czy zwiedzanie z konkretnym motywem przewodnim. Z drugiej strony, winobranie czy imprezy otwarte to też znakomita furtka dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o winie, ale nawet nie wiedzą, od jakich pytań zacząć budowanie wiedzy. To jedno z tych miejsc, które może przygotować coś dla gości na każdym poziomie wtajemniczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania.

Czy enoturystyka w Polsce jest popularna?

Nie są prowadzone dokładne statystyki, ale sądząc po tym, że w niektórych winnicach terminy zwiedzania trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, na pewno zainteresowanie odwiedzinami i degustacją win w polskiej winnicy rośnie.

Jakie są możliwości degustacji win i jakie są koszty?

W większości winnic degustacja 3-4 trunków lokalnych jest już wliczona w cenę, a jeśli nie – praktycznie zawsze jest opcja dokupienia pakietu. Dla jednej osoby zwiedzanie winnicy z degustacją to wydatek rzędu 30-60 złotych.

Jakie są najważniejsze regiony winiarskie w Polsce?

Nie wyznaczono formalnych regionów, nieformalnie są to Dolina Dolnej Wisły, Małopolska, Podkarpacie, Lubuskie, Śląsk, Warmia i Mazury, Pomorze oraz Podlasie.

Jakie są najważniejsze odmiany winogron uprawiane w Polsce?

Każda winnica ma swoją listę przygotowaną według subiektywnych kryteriów, ale warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak Rondo, Regent, Johanniter, Solaris, Seyval Blanc, Hibernal, Muscat Ottonel, Cabernet Cortis, Riesling, Pinot Noir i Chardonnay.

Jakie są atrakcje oferowane przez winnice dla turystów?

Poza degustacją mogą to być zorganizowane warsztaty tematyczne, imprezy otwarte lub zamknięte, szkolenia branżowe, a także oferta agroturystyczna (głównie domki przy winnicach), a także zwiedzanie zaprzyjaźnionych zakładów serowarskich lub ogrodniczych.

Jakie są najlepsze terminy na odwiedzenie polskich winnic?

W każdej porze roku dzieje się coś ciekawego. W marcu i kwietniu można podejrzeć pracę winiarzy przy przygotowaniach do sezonu uprawy winorośli. Latem z kolei organizowane bywają festiwale i imprezy lokalne, choć tak naprawdę sezon winiarski jeszcze się wtedy nie zaczyna. W winobraniu (a także na święto młodego wina) można wybrać się we wrześniu i październiku. Zimą natomiast na samej plantacji nic się nie dzieje, ale w piwnicach można czasem poznać tajniki procesu kształtowania się wina i jego leżakowania.

Jakie są najlepsze sposoby na podróżowanie między winnicami w Polsce?

Ponieważ winnice są położone poza większymi miastami, głównie dlatego że uprawy winorośli zajmują dość pokaźne obszary, dobrze jest mieć do dyspozycji auto, ale na zorganizowane wydarzenia często otwierane są specjalne tymczasowe połączenia autobusowe. Wiele winiarni ma też specjalne oferty degustacji z odbiorem i powrotem do zaprzyjaźnionych hoteli (to zrozumiałe – po degustacji nie powinieneś prowadzić).

X