Kolacja z winem – najlepsze przepisy do wina
Prosta kolacja i lampka wina: tyle tylko potrzeba, żeby zachwycić drugą połówkę. A że proste rozwiązania są zwykle najlepsze, to przygotowaliśmy zestawienia maksymalnie prostych przepisów, które może zrealizować każdy i wzbogacić doznania właściwie dobranym winem.
Przepisy na kolację do czerwonego wina
Czerwone wino jest klasycznie łączone z cięższymi potrawami, ale to nie znaczy, że trzeba od razu poświęcać pół dnia na przyrządzanie dziczyzny. Owszem, warto to zrobić, ale jeśli nie masz czasu, to jest kilka prostszych rozwiązań.
- Pieczone warzywa. Pomidorki koktajlowe, papryki różnych kolorów, cebula, parę ząbków czosnku. Jeśli delikatnie je przyprawisz solą, pieprzem i oliwą, to po upieczeniu w piekarniku do delikatnego przypalenia uzyskasz świetną, w miarę lekką kolację, której smak wybornie połączy się z czerwonym winem.
- Polędwica wieprzowa z borówkami. W oryginalnej wersji przepisu oczywiście była dziczyzna, ale wieprzowa polędwica jest gotowa znacznie szybciej, jest też tańsza i łatwiej dostępna. Po prostu podsmaż ją na patelni grillowej i podawaj z borówkami.
- Risotto z grzybami i parmezanem. Jeśli umiesz przyrządzić podstawowe risotto, to po prostu dodaj do niego grzyby leśne, a pod koniec przyrządzania posyp prawdziwym parmezanem.
Przepisy na kolację do białego wina
Białe wino będzie idealnym wyborem, bo podaje się je do delikatniejszych potraw, a te często robi się w kilkanaście minut. Ale dziś mamy kilka propozycji, na które będzie trzeba jednak poświęcić odrobinę więcej czasu.
- Ciasto francuskie ze szpinakiem. Szpinak uduszony z masłem i czosnkiem wystudź i ułóż na cieście francuskim. Zawiń w kopertki albo niewielkie roladki i upiecz. Szpinak możesz wzbogacić odrobiną mozzarelli.
- Krewetki duszone na maśle czosnkowym. Kilka minut pozwoli usmażyć lub udusić krewetki w maśle czosnkowym z pietruszką. W przypadku tej potrawy pamiętaj, że większe wrażenie wywrą nieco większe gatunki krewetek.
- Risotto z owocami morza. Do risotto nadają się nawet dobrej jakości mrożone mieszanki owoców morza. Powinny być mocno różnorodne. Przypraw całość czosnkiem, pietruszką i podawaj od razu po zdjęciu z ognia.
Przepisy na kolację do różowego wina
Różowe wino może wydawać się nieco trudniejsze w podaniu, bo jest po prostu mniej klasyczne, ale bez trudu dobierzesz odpowiednie dania, które będą się z nim świetnie komponowały.
- Sałatka z łososiem. Cienko pokrojony łosoś, rukola, roszponka i orzechy pecan to tak naprawdę wszystko, czego potrzeba, żeby stworzyć ciekawą sałatkę. Możesz dodać też koziego sera albo przyprawić całość domowym vinaigrette.
- Makaron z serem feta i pomidorkami koktajlowymi. Na dużej blasze wysyp pomidorki koktajlowe i cały kawałek sera feta. Przypraw i upiecz, aby pomidorki delikatnie się przypaliły. W tym czasie ugotuj makaron i na koniec wsyp go na blachę, wszystko tam razem mieszając. Możesz dodać gałązkę świeżego rozmarynu, co podbije aromat tej prostej potrawy.
- Domowa pizza z warzywami. Przygotowanie doskonałego ciasta wymaga czasu, ale jest tego warte. To tylko mąka 00, woda i drożdże. Nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury i wsuń tam cienki placek z sosem pomidorowym lub białym, mozzarella, papryką i grzybami. Po kilku minutach masz pyszną pizzę.
Przepisy na kolację do wytrawnego wina
Wytrawne wino wymaga przygotowania dość złożonych smakowo potraw, ale można to bez problemu ogarnąć w zaskakująco krótkim czasie.
- Domowy stek. Gotowe mięso na steki można kupić w każdym dobrym sklepie, nie jest dramatycznie drogie. Usmaż je na piekielnie gorącej patelni i podaj z prostym sosem pieprzowym lub serowym.
- Szaszłyki z wieprzowiną. Zamarynuj dobre, lekko przerośnięte tłuszczem mięso, na przykład łopatkę. Na patykach do szaszłyków przekładaj je papryką (również ostrą), czerwoną cebulą i usmaż na patelni grillowej.
- Gulasz warzywny. Seler naciowy, marchew i cebulę możesz podsmażyć w rondelku do lekkiego przypalenia i na tej bazie przygotować gulasz, dodając do niego boczniaki, pieczarki czy fasolę. Przypraw intensywnie i podawaj bardzo gorące.
Przepis na kolację do półwytrawnego wina
Półwytrawne wino możesz podać do wielu potraw. Często wystarczy po prostu w daniach mięsnych zamienić główny składnik z wołowiny na cielęcinę lub drób. Ale poza tym jest kilka innych klasycznych typów.
- Kurczak ze szpinakiem. Pokrojone w kostkę mięso z uda lub piersi kurczaka podsmaż krótko na maśle albo oliwie. Podawaj z czosnkowym szpinakiem i opcjonalnie okrągłymi grzaneczkami z ciasta francuskiego.
- Pikantna sałatka z krewetkami. Krewetki marynowane w ostrej orientalnej marynacie z galangalem i chilli usmaż na maśle, lekko przestudź i zbuduj sałatkę z rukolą, prażonymi pestkami dyni lub płatkami migdałów.
- Na bazie sosu beszamelowego przygotuj sos z pikantnych serów. Tortillę pomidorowo-paprykową przekrój na nachosy i zapiecz z odrobiną oliwy w piekarniku. Nietypowe połączenie, ale w przypadku niektórych egzotycznych win sprawdzi się świetnie.
Przepisy na kolację do półsłodkiego wina
Półsłodkie wina bywają czasem dość ciężkie, więc niektórzy mogą mieć problem z ich podaniem do kolacji, ale można sobie z tym banalnie łatwo poradzić.
- Szaszłyk drobiowy z owocami. Przygotuj pierś z kurczaka w delikatnej, lekko ziołowej marynacie. Na patykach do szaszłyków połącz ją z ananasem, brzoskwinią i czerwoną papryką. Usmaż lub przygotuj na grillu, ale bardzo delikatnie.
- Sałatka z rukoli z owocami. Pikantną rukolę możesz połączyć z płatkami migdałów, delikatnymi krewetkami przyrządzonymi na maśle i żółtą śliwką lub melonem. Całość przypraw na przykład truskawkowym octem balsamicznym.
- Śliwki z ganache z czekolady deserowej. Śliwki wypestkuj i przedziel na pół. Stwórz “pestkę” z ganache czekoladowego. Do czekolady gorzkiej potrzebujesz śmietanki w równej ilości. Podgrzej ją, zalej śmietanką drobno pokrojoną czekoladę i gotowe!
Zasady łączenia wina i potraw
Zasad łączenie wina z jedzeniem jest oczywiście całkiem sporo, ale nie można powiedzieć, żeby miały one definitywny charakter. Kieruj się intensywnością smaków i aromatów, raczej dobieraj wina minimalnie słodsze niż sama potrawa, takie, które kontrastują z głównymi składnikami dań. Jeśli do danej potrawy można wybrać jakiś lokalny trunek, to zwykle będzie to najlepsza droga. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dobrać wino, żeby posiłek był niezapomnianym przeżyciem, to zerknij do bardziej rozbudowanego poradnika, który przygotowaliśmy niedawno tutaj.
Co wpływa na dobór wina?
Jest wiele czynników, które będą wpływały na to, jakie wino warto postawić na stole. Ponownie – to nie są żelazne reguły, ale przyglądając się butelkom na półce, warto mieć je z tyłu głowy.
- Poziom słodyczy
Podział na wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie jest absolutnie podstawowym kryterium i to z niego korzysta się w głównej mierze, kiedy łączy się konkretne danie z trunkiem. Oczywiście w ramach każdej z tych czterech grup dostępne są różne wina, ale to wyznacza niezły kierunek poszukiwań.
- Kolor
Choć sam kolor oczywiście smaku nie ma, to jest następstwem konkretnych metod produkcji, a te już wpływają wyraźnie na przykład na kwasowość i zawartość tanin, więc bardzo ogólnie mówiąc, wina czerwone są statystycznie cięższe od różowych i białych.
- Cena
Cena też nie ma smaku, ale bardzo często podawanie bardzo drogiego wina do zbyt prostego dania (lub na odwrót) powoduje pewien dysonans. Nie ma żadnego powodu, żeby doprowadzać na tym polu do nierównowagi. Dobry smak często czeka w butelkach znacznie tańszych trunków, niż się spodziewasz.
- Własne preferencje
Wszystkie zasady idą w kąt, kiedy masz inne preferencje. W przypadku wszystkich win ich smak jest postrzegany subiektywnie, więc jeśli smakuje Ci zupełnie nietypowe połączenie, to nie oglądaj się na konwenanse, tylko rób tak, żeby kolacja w gronie przyjaciół lub randka w domu były przyjemne, a nie zgodne z zasadami.
Podsumowanie
Można sobie dowolnie skomplikować życie, szukając rozbudowanych przepisów, ale często nic nie przebija po prostu deski serów i wędlin. Jeśli chcesz przeżyć wspaniałe chwile w czasie kolacji przy winie, skup się na tym, co daje Ci przyjemność, a przepisy traktuj tak, jak wytyczne wyboru win: z pewną rezerwą.