Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Jakie wino do łososia

Jakie wino do łososia?

Łosoś to bardzo wdzięczna podstawa wyrafinowanych dań. Wiele z nich można udoskonalić, podając odpowiednie wino. Jak jednak wybrać wino do kulinarnych eksperymentów z łososiem w roli głównej, a jak do nieco bardziej klasycznych potraw?

Czy istnieją jakieś zasady wyboru wina do łososia?

Oczywiście, że tak! Problem z nimi polega na tym, że są dramatycznie licznie i bardzo zróżnicowane. W przypadku łososia trudno bowiem się doszukiwać jakichkolwiek elementów łączących wszystkie, czy choćby tylko większość dań. Generalnie, parując wino z mięsem ryb tłustych, a do takich należy łosoś, należy wybierać raczej wina białe lub czerwone cięższe i dojrzałe. To jednak nie będzie prawdą, jeśli jedzona ryba jest raptem towarzyszem dla sałat lub innych owoców morza. Istnieje wiele szkół w zakresie doboru wina, ale praktycznie zawsze ma ono stanowić zestaw z dominującym smakowo składnikiem dania, a to nie zawsze będzie łosoś.

Wino do łososia – czerwone, białe, czy różowe?

Większość przepisów z łososiem będzie wymagała użycia aromatycznych win białych, ale nie należy się z tą poradą szczególnie związywać. Dobór wina białego jest podyktowany raczej pewnym utartym schematem, który każe ryby i owoce morza podawać właśnie w jego towarzystwie. Do smażonego łososia z chrupiącą skórką jednak wino białe będzie często nieco słabiej dopasowane, niż wina czerwone, które zresztą z zasady dobrze smakują z tłustymi rybami. W pewnym sensie i wino czerwone, i wino białe, będzie wyborem prostym i klasycznym – w obu przypadkach zwykle będzie to akceptowalne przez wzgląd na prostotę. Co jednak z winem różowym? Otóż różowe wino najczęściej wykorzystuje się jako uzupełnienie kulinarnych eksperymentów. Jest to wciąż raczej nietypowy wybór, choć akurat do wyrazistych, lekko pikantnych owoców morza i tłustych ryb pasuje wybornie.

Wino do łososia – wytrawne czy słodkie?

Jeśli chodzi o wybór wina do łososia, lepiej dobrać wino według skali słodyczy, a nie tylko koloru. Oczywiście to nie tak, że barwa nie ma żadnego znaczenia, bo w dużym zakresie sugeruje ona pewne nuty smakowe, jednak będzie znacznie prościej, jeśli przy komponowaniu dań wykorzysta się skalę słodyczy. I tak do ryby grillowanej w wyrazistych przyprawach i do ryby smażonej będą zwykle lepiej pasowały ciężkie wina wytrawne. Pieczony łosoś w delikatnej obudowie będzie już raczej parą dla win półwytrawnych lub nawet półsłodkich. Łosoś wędzony delikatnym dymem w zależności od stopnia dojrzałości też będzie znajdował się raczej po tej stronie spektrum. Słodkie wina będzie natomiast można podać do łososia na parze z truskawkową glassą balsamiczną albo do niektórych lekkich i świeżych sałatek.

Lubisz dania rybne? Zapraszamy również do przeczytania artykułu “Jakie wino wybrać do ryby

Wino a rodzaj przygotowania łososia

Łatwo się w tym pogubić: czerwone wino, białe wino, słodkie, wytrawne… Możliwości są liczne i zdajemy sobie sprawę, że jakkolwiek staraliśmy się powyższe wskazówki zbudować możliwie konkretnie, to koniec końców nie rozwieją one wszystkich wątpliwości. Może więc łatwiej będzie dobrać wino do ryby, sugerując się kilkoma gotowymi rozwiązaniami, które, jeśli nie sprawdzą się w tej formie, to chociaż będą stanowiły wskazówkę co do tego, jakie wino podać do łososia albo innej ryby tłustej.

  • Do łososia przyrządzonego w prosty sposób: usmażonego, ale nieprzeciągniętego, dobrze ugotowanego na parze lub delikatnie opiekanego będzie pasowało białe wino, w tym przede wszystkim Chardonnay. Tutaj nie będzie przeszkadzała nuta drzewna ani ziołowa, choć raczej nie powinna być dominująca.
  • W przypadku łososia wędzonego – od uwędzonego najbardziej – może to być Pinot gris lub Pinot blanc, do uwędzonego tylko delikatnie, kiedy mogą to być nawet szampany, wina musujące albo ekstrawaganckie wino różowe wytrawne. Można pokusić się o trunek półwytrawny, ale tu kompozycja wina musi pozostać raczej świeża i prosta.
  • Do łososia grillowanego najczęściej poleca się wina białe, jednak my zachęcamy także do tego, aby tłuste ryby z grilla, zwłaszcza jeśli leżały na ruszcie nieco dłużej niż wymagane minimum, połączyć z winami czerwonymi, choćby Pinot noir. Będzie to lekko nietypowe, ale obiecujące połączenie.
  • Czerwone wytrawne wina to właściwie jedyny wybór, jeśli chodzi o tatar albo carpaccio z łososia. W smaku wino powinno być kwasowe i cierpkie, co raczej niezbyt pozwala użyć wina białego czy nawet różowego.
  • Do łososia w glazurze wino warto dobierać tak, aby było jak najpełniejsze. Raczej nie będzie to skrajnie wytrawna propozycja, ale też nieprzesadnie słodka. Kolor nie ma większego znaczenia, natomiast dobrze by było poszukać ładnych, dojrzałych, zaokrąglonych trunków.
  • Łosoś w sosie będzie domagał się win czerwonych, choć przy sosach owocowych sprawdzi się też wino różowe. Tutaj więcej uwagi należy nawet poświęcić sparowaniu wina z sosem, a niekoniecznie samą rybą.

Pomożemy dopełnić Twoje dania z łososiem!

W naszym sklepie mamy bardzo szeroki wybór win. Wiele z nich to propozycje tak nietypowe, jak Twoje pomysły na dania z łososiem. Możesz dobrać wina według klucza koloru, słodyczy, szczepu winogron czy nawet kraju pochodzenia. Chociaż jesteśmy pewni, że wszystkie nasze propozycje są znakomite, dobrze będzie wybrać kilka win, które mogą najpełniej podkreślić smak dań z łososiem. Przejrzyj nasze półki – znajdziesz tu wino, które pozwoli Ci zbudować danie idealne!

X