Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Jakie wino wybrać do ryby

Jakie wino wybrać do ryby?

Często mówi się, że wina świetnie komponują się z rybami. Niby tak, ale nie do końca. W przypadku niektórych ryb będzie bowiem lepiej postawić na wino wytrawne lub półwytrawne, a do innych dobrze jest sięgnąć po półsłodkie. Białe? Czerwone? A może różowe? Tu możliwości jest wiele, a przecież jeszcze nie wspomnieliśmy o tym, że wino dobiera się do konkretnej ryby i tu niewiele jest propozycji uniwersalnych.

Białe czy czerwone wino do ryby?

Do niektórych ryb pasują wina białe, do niektórych wina czerwone. Nie jest prawdą to, co się dość często powtarza, że ryby należy podawać z winem czerwonym. Niektóre gatunki, szczególnie te o ciemniejszym mięsie, na przykład łosoś lub tuńczyk, ale też czasem karp, lubią się z winami czerwonymi. Duże znaczenie będzie też miała forma podania. Jeśli będzie to “czysta” ryba, to wtedy wina do ryby dobiera się dość łatwo, ale jeśli to bardziej skomplikowane danie o skomplikowanym smaku, to trzeba dobrać wina również do tych dodatkowych nut.

Jakie wino do łososia?

Do łososia możemy podać wina białe lub czerwone. Zwykle warto skupić się na tym, aby smak win był dość złożony i bogaty. Znakomicie sprawdzi się w tym scenariuszu prawie każde wino leżakowane. Coraz częściej sięga się po dość nietypowe propozycje, na przykład nieco słodsze Chardonnay. Łosoś może być dopełniony jednak przede wszystkim winem wytrawnym. Do tłustych fragmentów zdecydowanie lepiej będzie podać klasyczne, proste wina, choćby Pinot noir czy Pinot blanc, ale tu jest spore pole do eksperymentów.

Szerszą informację znajdziesz w artykule “Jakie wino do łososia

Jakie wino do karpia?

Karp jest dość specyficzną rybą z kilku powodów. Ma charakterystyczny smak i składa się tak naprawdę z kilku typów mięsa o nieco innej teksturze. Dania z karpiem są zwykle dość tłuste i dobrze jest je zrównoważyć winem o wyraźnej kwasowości, przy czym wina do ryb karpiowatych powinny być w miarę proste, jako że sama potrawa już będzie smakowo skomplikowana. Nie należy jednak iść w zupełnie lekkie białe wina – będą one aż nazbyt kontrastowały z dość ciężkim smakiem ryby.

Karpie podawane często z cytryną, dobrze by było skontrastować winem, które będzie wytrawne, ale niekoniecznie już mocno kwasowe. Nadal jednak będzie to raczej krąg cięższych trunków.

Jakie wino do dorsza?

Dorsz jest rybą delikatną, mało wyrazistą i wymaga odpowiedniej oprawy. Zasada jest taka, że do delikatnych dań podaje się delikatne wina, przy czym nie powinny to być trunki płaskie. Dobrze sprawdzi się choćby Riesling czy Chablis, przy czym ten pierwszy szczep zdecydowanie jest wyborem częstszym. Rybę można podkreślić również winem różowym. Wino czerwone, jeśli jest młode, też może dać niezłe efekty, ale na pewno nie będzie to klasyczny wariant przyrządzenia i podania dorsza. Do podobnych ryb lepiej sięgnąć po wina wytrawne albo półwytrawne, raczej białe i mające owocowy bukiet.

Wino do dorsza powinno być wysublimowane, ale na tyle delikatne, żeby nie przytłoczyło całego dania. Warto skupić się na tym, żeby – podobnie jak choćby w przypadku dań z tuńczyka – zbudować pewną gradację smakową z wyraźną dominantą po stronie ryby i winnym addenda.

Jakie wino do pstrąga?

Pstrąg jest rybą o delikatnej budowie, ale wyraźnym, przyjemnym smaku. Doskonale smakuje w towarzystwie win nieco cięższych, nawet trochę ziołowych. Bazą może być dobry Riesling albo Pinot blanc – tu nie ma reguły. Może to być wino od wytrawnego po półsłodkie w zależności od tego, jak przyrządzony jest pstrąg. Jeśli obok niego znajdzie się na przykład grillowana papryka lub cięższe przyprawy, to wtedy dobrze by było skupić się na winach orzeźwiających i świeżych.

Pstrąga można podać na wiele sposobów i często też wino do ryby dobiera się w sposób niestandardowy: cięższe do ryb z ognia, lżejsze do pstrągów duszonych lub smażonych na maśle bądź przyrządzonych na parze.

Jakie wino do halibuta?

Halibut to tłusta ryba, w przypadku której dość trudno jest dobrać idealne wino. Aby zrównoważyć smak ryby, zdecydowanie powinny to być trunki półwytrawne lub wytrawne. Podobnie jak do łososia, także do halibuta warto sięgnąć po ciężkie, dojrzewające wina białe. Nie istnieje żadna zasada, która by mówiła, jakie będzie do konkretnego dania pasowało najlepiej, natomiast smak wina i ryby powinny być mniej więcej podobnie rozbudowane.

Białe wino z kolei będzie o tyle bezpieczniejsze, że może uczynić potrawę lżejszą w odbiorze. Typowy strzał to choćby Pinot noir, ale znów – to, czy lepiej dopasuje się białe, czy czerwone wino, to już sprawa mocno indywidualna.

Jedno jest pewne: do takiej ryby zdecydowanie potrzebujesz win naprawdę wysokiej jakości. Kiepski trunek będzie bardzo negatywnie wpływał na ocenę podania i może zniweczyć całą przyjemność z konsumpcji.

U nas znajdziesz wino do każdej ryby

Bez względu na to, jakie wino do ryby chcesz dobrać, mamy dla Ciebie idealne propozycje w co najmniej kilku wariantach. Klasyczne wina wytrawne lub półwytrawne do ryb, wina słodsze do ryb w owocowej oprawie, wszystkie starannie skomponowane z winogron najwyższej jakości. Jeśli chcesz zachwycić swoich gości (a i sobie dać dodatkowy powód do radości), zajrzyj do naszego sklepu: razem znajdziemy świetne wino do wszystkich potraw z rybą w roli głównej.

 

X