Wino na lato – jakie wino wybrać na upalne dni?
Jaki napój najlepiej smakuje latem? Zimny. I choć to olbrzymi skrót myślowy, stanowi nadal całkiem niezły punkt zaczepienia, jeśli chodzi o wybór doskonałego wina na upalne dni. Bo niby każdy trunek można schłodzić, ale tylko niektóre smakują wtedy lepiej.
Jakie wino wybrać na lato?
Wina na lato powinny być rześkie i orzeźwiające. Choć degustacja rozbudowanych trunków o skomplikowanej, wielowarstwowej i zniuansowanej budowie jest niezwykłym doświadczeniem, najprawdopodobniej letnie upalne popołudnie nie jest najlepszym momentem, żeby się tym zachwycać. Dlatego zwykle na lato poleca się wina białe, czasem musujące. Jeśli chodzi o spektrum słodyczy, to tutaj więcej już zależy od osobistych preferencji. Słodkie i ciężkie wina, takie jak tokaj, pojawiają się w rekomendacjach raczej rzadko, ustępując pola winom półsłodkim, półwytrawnym czy wytrawnym.
Wysączenie lampki wina w skwarny dzień ma być przede wszystkim przyjemnością. Dlatego, choć doceniamy wina z górnej półki, dopracowane w najdrobniejszym szczególe, zdobywające najwyższe laury, w przypadku prostych, przyjemnych win na lato, skłaniamy się raczej ku trunkom nieco tańszym. Żebyśmy tylko mieli jasność: to nadal powinny być dobrze dobrane, poprawnie zbudowane i starannie przygotowane trunki, ale pierwszym kryterium wyboru pozostanie w tym przypadku przyjemność degustacji.
Wina na gorący dzień: najciekawsze propozycje
- Solevari Reserve Feteasca Regala. Jest to najdroższe wino na naszej liście, a mimo to jego cena nadal nie przekracza 50 złotych. Nie to jest jednak jego największym wyróżnikiem, tylko niezwykły smak. Choć jest to wino wytrawne, to kwasowość ma wyraźnie owocowy charakter, a i tak jest zbalansowana smakami charakterystycznymi raczej dla słodkich owoców, w tym dojrzałych gruszek. Wino to znakomicie prezentuje się w szkle i świetnie komponuje się z letnimi, lekkimi daniami.
- Geowine Pirosmani Białe. Świetne, orzeźwiające gruzińskie wino półwytrawne. W budowie jest dość typowe, a przez to proste – nuty owocowe i kwiatowe są dobrze zbilansowane, smak pozostaje przyjemnie zaokrąglony, rześki, ale nie jest płaski. To idealna propozycja przede wszystkim do ryb i owoców morza.
- Geowine Tsinandali to wino pod wieloma względami podobne do poprzedniego, ale wyróżnia je bardzo rozbudowany bukiet, w którym wyczuwalne są nuty wielu kwiatów i limonki. To sprawia, że będzie lepiej pasowało czy to do białego mięsa, czy to wielu dań warzywnych. Choć zaleca się podawanie go w temperaturze 12-14˚, niektórzy miłośnicy tego trunku zbijają temperaturę jeszcze odrobinę niżej, żeby uzyskać nieco bardziej zaostrzony smak.
- Incantare Chardonnay to wino z Mołdawii, którego cechą charakterystyczną jest bardzo, bardzo delikatny smak. To sprawia, że znakomicie nadaje się ono do chłodzenia, bo dłużej wtedy uwalnia swój nietypowy jak na wina białe aromat słodko-cytrusowy. Jest to trunek półsłodki, co sprawia, że wiele osób odbierze go jako zdecydowanie przyjemniejszy niż w przypadku zwykle bardziej kwasowych win wytrawnych.
- Castel Huniade Sauvignon Blanc jest winem wytrawnym o dość specyficznym rysie. Jest to zdecydowanie najbardziej kwasowa spośród propozycji na naszej liście, przy czym w tym przypadku nie jest to absolutnie wadą. Kwasowość, jaką osiąga się z winogron szczepu Sauvignon Blanc, ma wyraźnie cytrusowy charakter, a w przypadku tego konkretnego trunku wrażenia łagodzi delikatna nuta miodu. W bukiecie dominują białe kwiaty, co tworzy inspirujący kontrast między nosem a ustami.
- ERA Chardonnay jest trunkiem prostym i przyjemnym zarazem. Nie jest tak skomplikowane w odbiorze, jak wiele innych win ze szczepu Chardonnay. Ta jego prostota, którą bardziej wprawni degustatorzy mogliby odebrać jako wadę, w letni dzień staje się olbrzymią zaletą. Jest to również wino półwytrawne, czyli odrobinę wyżej w skali słodkości niż klasyczny Chardonnay.
Z czym łączyć letnie wina?
Większość win na lato to zdecydowanie będą wina białe, a te pasują do warzyw, owoców morza, ryb czy delikatnego białego mięsa. Słodsze trunki świetnie komponują się również z owocami, natomiast te z wytrawnego krańca spektrum dość dobrze wpisują się w koncepcję wieczornego grillowania.
Wszystkie one mogą stać się atrakcją spotkania ze znajomymi w towarzystwie cytrusów, winogron czy delikatnych sałatek owocowych. Czy będą dobrym wyborem jako samodzielne desery? Wytrawne niekoniecznie, jednak te półsłodkie i słodkie często tak, przy czym warto wtedy schłodzić je nawet 2° poniżej temperatury wskazanej na etykiecie. W gorący dzień zapobiegnie to przegrzaniu wina i utracie aromatu, a poza tym uda się uzyskać dzięki temu dodatkowy efekt orzeźwienia.
Nie krępuj się, wybieraj tanie wina na lato
Najdroższe wina mają oczywiście swoje miejsce i swój czas, jednak latem ich delikatne nuty nie miałyby wielkich szans w starciu z lejącym się z nieba żarem. Nie ma niczego złego w pozostaniu w dolnych przedziałach cenowych. W naszym sklepie dobieramy wina tak, żeby nawet te tańsze były pozytywnym zaskoczeniem, więc wiemy, że to możliwe i że warto sobie w ten sposób życie uprzyjemnić.