Czym jest aperitif? Przewodnik po apetycznych napojach podawanych przed posiłkiem
W tym wpisie pokażemy Ci, co warto podać gościom jako aperitif. Co to? To napój alkoholowy mający pobudzić apetyt przed przystąpieniem do obiadu lub kolacji. Zazwyczaj serwuje się napoje wytrawne, ponieważ wytrawny smak pobudza żołądek i kubki smakowe. Dowiedz się więcej o tym elemencie tradycyjnej śródziemnomorskiej biesiady, poznaj alkohole (mocne i słabe) i koktajle, a także przekąski, z którymi warto podać aperitif.
Co to jest aperitif?
Przed posiłkami często podaje się aperitif. Co to? Podobnie jak włoskie słowo aperitivo, wywodzi się z łacińskiego aperirie. To czasownik oznaczający “otwierać”, co doskonale odzwierciedla naturę trunku określanego jako aperitif. Nim właśnie otwieramy spotkanie. Warto serwować aperitif zgodnie z tradycją, czyli przed posiłkiem. Może to być zarówno samo wino musujące prosecco, jak i koktajle. Często podczas czytania opisów wina można zauważyć dopisek, iż nadaje się na aperitif.
Serwowanie aperitifu trwa zazwyczaj od kwadransa do 20 minut. Zwykle stoi się wówczas na stojąco. Nie należy podawać lodu. Spożywamy aperitif z przeznaczonych do danego alkoholu szklankach lub kieliszkach. Warto dodać również przekąski.
Historia aperitifu na śródziemnomorskich stołach sięga prawdopodobnie czasów rzymskich. Wino podawano przed posiłkami w celach towarzyskich i użytkowych — właśnie dla lepszego trawienia. W V wieku naszej ery chrześcijański asceta Diadoch z Fotyki używał odpowiednika słowa aperitif w tekście, który przestrzegał przed stosowaniem takiego otwarcia posiłku. Od XIX wieku we Francji serwuje się także inne napoje, przede wszystkim koktajle. Wśród nich króluje Dubonnet od nazwiska chemika, który stworzył koktajl dla żołnierzy Legii Cudzoziemskiej stacjonujących w tropikach. Napój ten do dziś należy do najchętniej pitych aperitifów na świecie. Od XX wieku trwa ekspansja aperitifu na stoły na całym świecie.
W jaki sposób aperitif wpływa na apetyt?
Wytrawny trunek spożywany przed posiłkiem pozwala zwiększyć apetyt. Serwujemy go zwłaszcza podczas spotkań o eleganckim charakterze i w większym gronie. Wytrawny smak przygotowuje żołądek na kolejne dania- w realiach południa Europy, zwykle mięs i makaronów. Trunek nie powinien być jednak zbyt gorzki, by nie podrażniać żołądka. Nie nadają się także soki z cytrusów, które zmniejszają wydzielanie soków trawiennych.
Taki napój alkoholowy ma także znaczenie towarzyskie. Możemy cieszyć się kieliszkiem dobrego alkoholu w oczekiwaniu na posiłek w bliskim lub nowym gronie, zapominając o trudach codziennych obowiązków i przygotowując się na dania. To także okazja, by pogawędzić przy stole, porozmawiać ze znajomymi czy poznać nowe osoby.
Aperitif ma pobudzić apetyt, ale nie może go zaspokoić. Nie powinien więc być gęsty. Unikajmy napojów słodkich. Jeśli chcemy serwować np. portugalskie porto, musimy sięgnąć po trunek wytrawny.
Jaki alkohol można podawać jako aperitif?
Kiedy wybieramy aperitif, sięgamy po raczej napoje wytrawne, choć możemy przyrządzić koktajl na bazie cydru, jeśli zachowa orzeźwiający charakter. Co wyśmienicie sprawdzi się jako aperitif? Podawane są następujące alkohole:
- wytrawne wina musujące,
- szampany,
- hiszpańskie sherry,
- wytrawne wermuty,
- wina wzmacniane,
- mocne alkohole (np. piołunówkę), zwykle rozcieńczane wodą lub tonikiem,
- alkohol anyżowy.
Możesz też spotkać się z serwowaniem piwa. Jeśli chcesz podać gościom piwo jako aperitif, wybierz te wyróżniające się delikatnie wytrawnym smakiem — lagery i pszeniczne.
Przepisy na aperitif
Dowiedz się, jak zrobić wspaniały aperitif, który zachwyci Twoich gości i wprawi ich w doskonały nastrój. Przygotowaliśmy kilka propozycji.
Aperol Spritz
To znany na całym świecie i niezwykle lubiany koktajl na bazie wina musującego prosecco i gorzkiego likieru pomarańczowego Aperol. Ten aperitif pochodzi oczywiście z Włoch. Potrzebne nam są:
- butelka Prosecco Extra Dry,
- ok. 500 ml Aperolu,
- szklanka wody gazowanej,
- kostki lodu,
- plastry pomarańczy.
Trunek serwujemy w dużych kieliszkach. Najlepiej jest je wcześniej umieścić w lodówce. Wypełnij je lodem. Następnie wlej schłodzone Prosecco, Aperol i wodę w proporcji 3:2:1. Do drinka dodaj plasterek pomarańczy ze skórką. Aperol Spritz to zwykle napój alkoholowy, ale można go przyrządzić jako aperitif bezalkoholowy, korzystając z zamienników 0%. Włoski koktajl Aperol Spritz wymaga, rzecz jasna, dobrego prosecco.
Aperitif na bazie cydru
- 40 ml whisky,
- 40 ml soku z grejpfruta,
- cydr,
- opcjonalnie łyżka miodu,
- kostki lodu,
- mięta.
To prosty przepis i sposób na pobudzenie apetytu. Sprawdzi się, zwłaszcza jeśli Twoi goście lubią whisky. Do szklanki wrzucamy kostki lodu, wlewamy sok, whisky i opcjonalnie doprawiamy miodem, a następnie uzupełniamy cydrem. Warto sprawdzić najpierw, czy napój nie jest za słodki.
Wermut Spritz
Na bazie gorzkiego likieru Aperol można przygotować różnego rodzaju aperitify. Jednym z nich jest Wermut Spritz. W tym wypadku prosecco zastępujemy wermutem. Składniki na jedną porcję to:
- 50 ml czerwonego wermutu wytrawnego,
- 50 ml Aperolu,
- 10 ml soku z limonki,
- 25 ml soku z czerwonych pomarańczy,
- woda gazowana,
- kilka kostek lodu i plasterek czerwonej pomarańczy.
Ten drink na bazie wermutu najlepiej przyrządzać w shakerze. Mieszamy wermut, Aperol i soki. Szklanki wypełniamy kostkami lodem. Wlewamy trunek do szklanek. Następnie uzupełniamy wodą gazowaną i dekorujemy plasterkiem pomarańczy.
Jakie są najlepsze przekąski do aperitifów?
Aperitif pobudza apetyt, ale możemy go serwować także z przekąskami. Aperitif podaje się więc z następującymi produktami:
- różne prażone pestki dyni, słonecznika i inne,
- orzechy — arachidowe, pistacje, laskowe,
- sery — kozie, krowie, owcze,
- wędliny — w plasterkach lub francuski pasztet,
- owoce morza — ostrygi, krewetki i inne,
- drobne ryby,
- surowe warzywa,
- grzanki — np. z pastami czy wędlinami.
Wszystkie te przekąski można podać w formie deski. Świetnie prezentują się na drewnie gustownie ułożone. Podczas serwowania aperitifu warto zadbać o atmosferę i elegancję, dlatego po przekąski sięgamy zwykle patyczkami lub widelczykami.
Czym różni się aperitif od digestif?
Oprócz aperitifu w regionie państw Morza Śródziemnego podaje się także digestif. Ten napój także sięga swoimi korzeniami czasów antycznych — odnotowuje się go w starożytnej Grecji. Z czasem zatriumfował w postaci ziołowych eliksirów leczniczych. Od XVIII wieku stał się popularny w całej Europie. Spotykamy go zwłaszcza we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech, gdzie spożywa się likiery ziołowe.
Dzięki niemu można pobudzić soki trawienne. Nie mylmy go z kroplami żołądkowymi — to dalej elegancki alkohol. Taki napój ma ułatwić trawienie obfitego posiłku lub nietypowych dań i eksperymentów szefa kuchni. Mogą to być trunki ziołowe, koniak lub owocowe brandy.
Jakie są różnice między aperitifami a koktajlami?
Aperitif to różnego rodzaju alkohole cechujące się wytrawnym smakiem i podawane przed posiłkiem. Może to być wytrawne wino lub właśnie koktajl. Koktajl popularnie określa się mianem drinka. Możemy go spożyć jako aperitif, ale także niezależnie od niego.