Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Jakie kieliszki do jakiego wina

Jakie kieliszki do jakiego wina?

Wybór kieliszków do wina to wyzwanie znane od lat. Niestety znacznie mniej znane są rozwiązania, a szkoda, bo poruszanie się w świecie różnorodnych szkieł jest w istocie dość proste, kiedy się zrozumie, dlaczego wybiera się właśnie taki kształt, a nie inny.

Podstawowe zasady doboru kieliszków

Kieliszek do wina powinien być wykonany z cienkiego szkła o równej grubości, co pozwoli lepiej ocenić kolor trunku. Dawniej popularne były kryształowe kieliszki z frezami – podawało się w nich głównie wino czerwone. Dziś są one dopuszczalne, choć raczej niezalecane. Wszystko dlatego, że nawet wina ze średniej półki, o najlepszych nie wspominając, mają bardzo piękne kolory, które trudno dostrzec, jeśli światło dodatkowo załamuje się na szlifach.

Wszystkie kieliszki do wina mają nóżkę, co dziwne nie jest, natomiast osoby bardziej spostrzegawcze zauważą, że w przypadku wielu modeli kieliszków do białego wina jest ona dłuższa. To dlatego, żeby nie ogrzewać wina w dłoniach – czerwone znosi to lepiej, natomiast białe jest podawane schłodzone, więc tym bardziej należy je chronić przed ciepłem. Umówmy się jednak – to kwestia marginalna i zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić czaszy.

Dobre kieliszki często stoją na bardzo cienkiej nóżce. To też ma sprzyjać ograniczeniu transferu ciepła, ale zdecydowanie ważniejsze jest to, że przede wszystkim znakomicie wygląda. Ostatecznie szkło i tak jest niezłym izolatorem, a kieliszka i tak nie należy zbyt długo trzymać w dłoni.

Wybierz idealny kieliszek do wina. To naprawdę proste!

Kieliszki do wina czerwonego będą najszersze mniej więcej w ⅓ wysokości, te do białego wina – mniej więcej w połowie, nieco niżej w przypadku szkła do win złożonych. To tych poziomów napełnia się je trunkiem. Duża powierzchnia ułatwia parowanie substancji aromatycznych i tym samym kształt kieliszka pozwala na pełniejszą degustację nosem.

Kieliszki do wina białego mają otwór mniejszej średnicy niż te do czerwonego. Chodzi o to, żeby uwolniony aromat, który w białych trunkach jest zwykle bardziej subtelny, silniej skoncentrować. Widać więc, że to nie tak, że ktoś kiedyś usiadł, narysował różne kształty kieliszków i je arbitralnie przyporządkował do trunków – stoją za tym bardzo konkretne argumenty.

Wina bardziej i mniej złożone: czym różnią się kieliszki?

Oczywiście reguły opisane wyżej są dość podstawowe i choć można z powodzeniem bazować tylko na nich, to warto wiedzieć, że sytuacja jest bardziej zniuansowana, kiedy wprowadzi się podział na wina bardziej i mniej złożone. Różnica między nimi jest taka, że te pierwsze zawierają więcej delikatnych aromatów. Substancje, które za nie odpowiadają, występują w mniejszych stężeniach albo są mniej lotne, więc żeby uniosły się z kieliszka, potrzeba większej powierzchni parowania.

Stąd też model podstawowego, już dość szerokiego kieliszka do wina czerwonego został zmodyfikowany do „baniaczka”, często wyraźnie szerszego niż sama podstawa kieliszka. W przypadku złożonych win czerwonych dolna część czaszy ma raczej kształt stożka, podczas gdy wariant podstawowy jest łagodnie zaokrąglony. I tu ważne zastrzeżenie: w przypadku kieliszków do białych win złożonych najszerszy przekrój czaszy znajduje się zwykle poniżej połowy wysokości i w związku z tym należy przy napełnianiu zmniejszyć nieco wysokość, na jaką nalewa się trunek.

Jakie kieliszki do różowego wina?

Różowe wino – w zależności od tego, czy charakterem jest mu bliżej do czerwonego, czy do białego – można podać w odpowiednich kieliszkach podstawowych typów, choć miłośnikom tego rodzaju trunków warto polecić zakup kieliszków stworzonych właśnie z myślą o winach różowych. Wyglądają one dość nietypowo, ponieważ ich niemal kulista czasza przed otworem przechodzi w kształt walca i delikatnie się rozszerza.

Przypadek win różowych jest o tyle skomplikowany, że różnica między winem różowym a czerwonym, czy winem różowym a białym jest znacznie mniejsza niż między białym a czerwonym, więc tutaj skorzystanie z nieodpowiedniego kieliszka raczej nie zaburzy wrażeń aż tak bardzo, ale jeśli ma być elegancko, to warto trzymać się ustalonych reguł.

Jakie kieliszki do win musujących?

Wina musujące podaje się w wysokich, delikatnie zwężających się ku górze kieliszkach, których szerokość jest niemal identyczna na całej wysokości czaszy, jedynie z niewielkim rozszerzeniem w ⅓ wysokości. W tym przypadku nawet nie chodzi o to, aby rozwinąć bukiet, ale po prostu o efektowny wygląd – wina musujące w niskich kieliszkach po prostu nie wyglądają dobrze, choć oczywiście wyższa czarka na swój sposób też pozwala ukierunkować nuty zapachowe.

Jak ważny jest wybór odpowiedniego kieliszka do wina?

Czy pijąc wino ze źle dobranego kieliszka, można poczuć różnicę w bukiecie lub na podniebieniu? W przypadku większości osób będzie to dość trudne, choć odpowiednio wyrobiony nos i usta zauważą zmianę. O ile w przypadku zawodowych degustacji każda subtelna zmiana jest bardzo istotna, o tyle dla osób, które piją wino ze znajomymi, żeby przyjemnie spędzić czas, atmosfera jest ważniejsza niż kształt szkła. Jasne – kiedy tylko można, warto podać wino tak, jak należy, bo to wpływa na jego charakter, ale też nie na tyle, żeby wino podane w nieodpowiednim kieliszku nagle zupełnie przestało smakować.

Kieliszki do wina są dziś naprawdę tanie – jeśli regularnie kupujesz dobre trunki, ich zakup nie powinien podlegać negocjacjom, choć nie trzeba od razu zaopatrywać się w sześć różnych typów. Zwykle wystarczy mieć kieliszki do win białych i czerwonych, bo między nimi różnice są dość znaczne. Chyba że często stawiasz na stół wina musujące, to ten model też będzie bardzo praktyczny.

Jednym słowem – kieliszek absolutnie nigdy nie powinien być ważniejszy niż samo wino i radość z dobrze spędzonego czasu, ale kiedy tylko można, to warto zadbać o to, żeby szlachetny trunek zyskał właściwą oprawę, a dzięki dobrze dobranym kieliszkom jest to banalnie proste.

X