Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Winnica Turnau

Winnica Turnau – poznaj wina z polskiej winnicy

Są takie winnice, które stają się symbolem, mimo że wiele osób nie potrafi ich w pierwszej chwili połączyć z konkretnymi winami. Jakość może być walorem ogólnym, a znajomość doskonałych trunków rośnie z czasem. Doskonałym tego przykładem jest Winnica Turnau, której popularność w Polsce zaczęła się od nazwiska, ale dziś rośnie już praktycznie wyłącznie dzięki znakomitej jakości.

Wina z Winnicy Turnau

Winnica Turnau jest przedsięwzięciem, którego skala początkowo nie była duża, a które w sporej mierze koncentrowało się na kwestiach kulturowych i było w pewnym sensie sposobem na podkreślenie regionalnej produkcji. Dziś w ofercie znajdują się znakomite wina białe, czerwone i różowe, choć po drodze powstało też kilka znakomitych win owocowych, w tym bijące rekordy popularności wino z czarnego bzu.

Cała winnica zajmuje ledwie ponad 30 hektarów, co może nie robi wrażenia, jeśli odnieść to do największych winnic Europy i świata, ale jak na polskie warunki stanowi już spory potencjał. Winnica Turnau rozwija się od 2008 roku, więc łatwo zauważyć, jak wiele czasu i wysiłku trzeba było poświęcić, żeby urosła ona do obecnych rozmiarów. Tych jednak nie można mierzyć po prostu powierzchnią upraw, ale przede wszystkim jakością, rozpoznawalnością czy wysokimi ocenami nie tylko na konkursach, ale przede wszystkim w opinii konsumentów.

Winnica Turnau

Szczepy winne z Winnicy Turnau

Sporą część początkowych upraw stanowiły szczepy znane dziś z innych polskich winnic, w tym Solaris, Hibernal, Muscaris, Regent i Rondo. Dziś spora część z nich nadal pozostaje na swoich miejscach, jednak dołączyły do nich kosmopolityczne odmiany Chardonnay czy Riesling.

Większość win to trunki wytrawne i półwytrawne o dobrze zbalansowanym smaku i dość surowym charakterze, choć jednocześnie przyjemne i łatwe w odbiorze.

Winnica Turnau – produkty

W naszym sklepie znajdziecie Państwo wina wyprodukowane w Winnicy Turnau. Ich perfekcyjna jakość, nietypowa budowa i złożony charakter sprawiły, że bardzo przypadły nam one do gustu. To nie tylko chęć promocji polskich win, ale też zamiłowanie po prostu do znakomitych trunków sprawiły, że wzbogacają dziś one naszą ofertę.

Jesteśmy absolutnie pewni, że to jedne z najlepszych propozycji, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, a fakt, że spora część win z Winnicy Turnau dzięki wykorzystaniu charakterystycznych szczepów nie ma sobie równych, jeszcze bardziej podkreśla ich wyjątkowość.

 

WINNICA TURNAU CLASSIQUE BRUT wino polskie białe wytrawne musujące

Winnica Turnau Classique Brut

Polskie, białe musujące wino wytrawne, wytwarzane z mieszanki winogron szczepów Chardonnay, Pinot Noir oraz Seyval Blanc. Charakteryzuje się delikatną słomkową barwą i pięknym musowaniem. W nosie owocowe aromaty podkreślają wyraźne cytrusowe nuty. W ustach wino to zaskakuje przyjemnym smakiem brzoskwini. Jest orzeźwiające i soczyste. Swoją wyjątkowość zawdzięcza długiemu dojrzewaniu, które trwa ponad półtora roku.

Pasuje do: serów, owoców morza, delikatnych mięs, foie gras, jako aperitif

 

 

WINNICA TURNAU SZLACHETNY ZBIÓR wino polskie białe słodkieWinnica Turnau Szlachetny Zbiór

Polskie, białe wino słodkie, wytwarzane z winogron szczepu Solaris, które dzięki wyjątkowym warunkom panującym w winnicy pokryte są podczas zbiorów tzw. Szlachetną pleśnią. Dzięki niej owoce mają mniej wody i ich słodki smak staje się mocno skoncentrowany. W nosie trunek ten ma słodki miodowy aromat przeplatany brzoskwiniowymi nutami. W ustach delikatny cytrusowy smak dopełniają słodkie akcenty gruszki i akacjowego miodu.

Pasuje do: serów pleśniowych, serów dojrzewających, podrobów, pasztetów, deserów

 

 

WINNICA TURNAU CHARDONNAY wino polskie białe wytrawneWinnica Turnau Chardonnay

Polskie, białe wino wytrawne, wytwarzane ze znanych i cenionych winogron szczepu Chardonnay. Charakteryzuje się delikatną słomkowożółtą barwą. W nosie wyczuwalne są tropikalne aromaty melona, które dopełniają nuty prażonych migdałów i białego pieprzu W smaku wino to wyróżniają przyjemne akcenty gruszkowe i subtelne drewniane niuanse. Zaskakuje delikatnie pikantnym finiszem. Swoją wyjątkowość zawdzięcza dojrzewaniu w beczkach akacjowych i dębowych.

Pasuje do: serów, jagnięciny, drobiu, potraw ze śmietanowymi sosami

 

 

WINNICA TURNAU PINOT NOIR wino polskie czerwone wytrawneWinnica Turnau Pinot Noir

Polskie, czerwone wino wytrawne, wytworzone z winogron znanej odmiany Pionot Noir. Charakteryzuje się piękną intensywną czerwoną barwą. W nosie intensywny zapach czerwonych owoców wspaniale podkreśla aromat beczki. W smaku wino to jest aksamitne, harmonijne z zaskakującymi nutami czekolady i suszonych śliwek.

Pasuje do: jagnięciny, kaczki, tłustych ryb

 

 

 

Winnica Turnau Riesling wino polskie białe wytrawneWinnica Turnau Riesling

Polskie, białe wino wytrawne, wytwarzane ze znanych i cenionych winogron szczepu Riesling. Charakteryzuje się delikatną bladożółtą barwą. W nosie nuty brzoskwini i melona dopełnione są zaskakującymi akcentami jaśminu i miodu. W ustach delikatna cytrusowa kwasowość miesza się z orzeźwiającym aromatem jabłka. Swoją wyjątkowość zawdzięcza dojrzewaniu w dębowych beczkach przez ponad pół roku.

Pasuje do: makaronów, owoców morza, ryb, lekkich potraw mięsnych

 

 

 

Winnica Turnau Rondo Regent wino polskie czerwone wytrawne
Winnica Turnau Rondo/Regent

Polskie, czerwone wino wytrawne wytwarzane z wyjątkowych winogron odmian Regent oraz Rondo. Charakteryzuje się piękną rubinowoczerwoną barwą. Wyczuwalne są wspaniałe nuty owocowe. W ustach zaskakuje aromatem śliwek i czereśni z delikatnym pikantnym finiszem. Wino to jest pełne, wyraziste, z idealnie zbalansowanymi taninami.

Pasuje do: serów, dziczyzny, czerwonego pieczonego mięsa

 

 

 

 

Winnica Turnau Cabernet wino polskie czerwone wytrawneWinnica Turnau Cabernet

Polskie, czerwone wino wytrawne wytwarzane z mieszanki winogron odmiany Cabernet, w tym Cabernet Cortis, Cabernet Dorsa, Cabernet Cantor. Charakteryzuje się piękną intensywną czerwoną barwą. W nosie wspaniałe aromaty jeżyny przeplatane są zaskakującymi akcentami białego pieprzu oraz zielonej papryki. W ustach wyraźny smak czerwonych owoców, w szczególności wiśni i aronii, idealnie dopełnia zapach dębowej beczki barrique, w której wino to dojrzewa przez półtora roku.

Pasuje do: serów, orzechów, dziczyzny, potraw warzywnych

 

 

Winnica Turnau Rose wino polskie różowe półwytrawneWinnica Turnau Rose

Polskie, różowe wino półwytrawne wytwarzane z połączenia wspaniałych winogron szczepów Regent, Pinot Noir, Cabernet oraz Rondo. Charakteryzuje się piękną intensywnie różową barwą. W nosie wyczuwalne są wyjątkowe aromaty czerwonych owoców, w szczególności truskawek, wiśni oraz malin. W ustach jest idealnie zrównoważone, lekkie, z delikatną cytrusową kwasowością i zaskakującymi jabłkowymi akcentami.

Pasuje do: sałatek, makaronów, białego mięsa, ryb, jako aperitif

 

 

 

Winnica Turnau Johanniter wino polskie białe półsłodkieWinnica Turnau Johanniter

Polskie, białe wino półsłodkie, wytwarzane z wyjątkowych winogron szczepu Johanitter. Charakteryzuje się piękną przejrzystą barwą. W nosie wino to jest wyraźnie owocowe. Aromaty nektarynek i gruszek nadają mu wspaniałej świeżości. W ustach zaskakuje cytrusowymi nutami z delikatnymi jabłkowymi akcentami.

Pasuje do: serów, sałatek, białego mięsa, deserów, jako aperitif

 

 

 

 

Winnica Turnau Hibernal wino polskie białe półwytrawneWinnica Turnau Hibernal

Polskie, białe wino półwytrawne wytwarzane z wyjątkowych winogron odmiany Hibernal. Charakteryzuje się delikatną jasną barwą i wspaniałym owocowym aromatem, w którym wyraźnie wyczuwalne są nuty marakui i ziół. W smaku subtelne akcenty agrestu, które nadają kwasowości, idealnie mieszają się z zaskakującym porzeczkowym zakończeniem.

Pasuje do: wędlin, serów, białego mięsa, ryb, jako aperitif

 

 

 

Winnica Turnau Perle wino polskie białe półwytrawneWinnica Turnau Perle

Polskie, białe, delikatnie musujące wino półwytrawne wytwarzane z winogron szczepu Seyval Blanc. Charakteryzuje się piękną jasną barwą z delikatnym musowaniem. Wino to wyróżnia się wspaniałym owocowym aromatem z wyraźnymi nutami pomarańczy, brzoskwini i nektarynek. W ustach jest orzeźwiające i zaskakuje idealnie zbalansowaną słodyczą.

Pasuje do: delikatnych serów, sałatek

 

 

 

Winnica Turnau Seyval wino polskie białe wytrawneWinnica Turnau Seyval

Polskie, białe wino wytrawne, wytwarzane z winogron szczepu Seyval Blanc. Charakteryzuje się delikatną jasnożółtą barwą. W nosie wyczuwalne są tropikalne, łagodne nuty cytrusowe i subtelne akcenty kwiatowe. W smaku jego rześka kwasowość, wspaniale komponuje się ze świeżymi jabłkowymi niuansami. Jest lekkie i idealnie zbalansowane.

Pasuje do: makaronów, owoców morza, kuchni azjatyckiej

 

 

 

Winnica Turnau Solaris wino polskie białe wytrawneWinnica Turnau Solaris

Polskie, białe wino wytrawne, wytwarzane ze znanych i cenionych winogron szczepu Solaris, które zbierane są w Zachodniopomorskim regionie Polski. Charakteryzuje się pięknym jasnym kolorem, w którym dostrzec można delikatne zielonkawe refleksy. Trunek ten wyróżnia się wspaniałymi orzeźwiającymi nutami cytrusów i jabłek, które idealnie współgrają z delikatną kwasowością w ustach i zaskakującym lekko goryczkowym zakończeniem.

Pasuje do: delikatnych potraw, białego mięsa, serów, makaronów, ryb, jako aperitif

 

 

Winnica to nie tylko wino – to styl życia

Tym, co urzeka w Winnicy Turnau, jest jej charakter. To nie jest jedna z wielu przemysłowych winnic, ale miejsce, w którym technologia pomaga tworzyć doskonałe wina, jednak za atmosferę i charakter nadal odpowiada po prostu specyficzna radość życia, która towarzyszy od zawsze najlepszym winiarzom i winogrodnikom.

Możliwość wydobywania z winogron tego, co w nich najlepsze, wymaga naciśnięcia hamulca i zrozumienia przyrody. Jest w tym tyleż nauki, co i sztuki. I to wszystko można poczuć, ponieważ Winnica Turnau jest również otwarta dla zwiedzających.

Z jednej strony jest to okazja do zaczerpnięcia wiedzy z pierwszej ręki na temat produkcji wina i jego degustacji, ale też niepowtarzalne przeżycie, który każdy zapamięta na swój sposób. Ciekawostką są degustacje online, które przenoszą tak wiele z charakteru lokalnego spotkania, jak to tylko możliwe, w przestrzeń wirtualną i zacisze domu.

Ludzie Winnicy Turnau

Pomysłodawcami Winnicy Turnau byli Zbigniew i Jacek Turnau, do których dość szybko dołączył Grzegorz Turnau. Choć nie można im odmówić pasji, zaangażowania i sporej wiedzy, to było trochę za mało, żeby w realiach pierwszej dekady XX wieku stworzyć w Polsce nowoczesną winnicę. Za jej sukces odpowiada również zaproszony do współpracy  Frank Faust, doświadczony winiarz z Nadrenii.

W roku 2010 rozpoczęto nasadzenia, które z początku były dość skromne. Zbudowanie dojrzałej uprawy winorośli, dobór szczepów i zbudowanie odpowiedniej infrastruktury przetwórczej stanowiły wyzwanie nawet dla osób pełnych pasji wspartych wiedzą profesjonalisty. Dziś oczywiście lista osób, które w ten czy inny sposób przyczyniły się do sukcesu Winnicy Turnau, mogłaby zostać bardzo wydłużona, ale dobrymi duchami tego miejsca wciąż pozostają jego założyciele.

Winnica Turnau Założyciele

Czy to konkurencja dla innych winnic?

Winnica Turnau nie może konkurować z największymi winnicami pod względem wielkości produkcji. Bardzo często trudno jest też porównać jakość samych owoców – kwestie klimatyczne stanowią przecież barierę niemożliwą do przeskoczenia.

Jednak jakość win, ich perfekcyjna budowa i specyficzny charakter są czymś, co znacznie wyprzedza potężnych, przemysłowych producentów. Trunki Winnicy Turnau dają przyjemność obcowania z winem o stałej, wysokiej jakości dzięki dopracowanemu procesowi technologicznemu, ale jednocześnie mają swój niezwykły charakter, który uzyskać można tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu osób poświęcających swój czas i wysiłek.

Brzmi to może jak marketingowa gadka, ale dla każdego miłośnika wina jest jasne, że zaangażowanie twórców jest w winie niemal tak samo dobrze wyczuwalne, jak jakość owoców. Dlatego naszym zdaniem wina z Winnicy Turnau są obowiązkową pozycją w menu degustacyjnym każdego, kto cieszy się na myśl o doskonałym winie.

X