Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Wina wegańskie – czym są i jak je podawać?

Wina wegańskie – czym są i jak je podawać?

Ustalmy na samym początku, że problemem nie są drożdże. Te nie stanowi przeszkody, w przeciwieństwie do pewnych procesów technologicznych, które są niezbędne, żeby wino produkować na skalę przemysłową. A czy ich wykluczenie nie wpłynie na smak i zastosowanie wina? Zaraz o tym wszystkim opowiemy.

Dlaczego wino nie jest wegańskie?

Zwykłe wino nie jest wegańskie, ponieważ w procesie produkcyjnym używa się produktów odzwierzęcych. Żelatyna, kazeina, chityna czy nawet krew poddana wcześniej suszeniu rozpyłowemu stanowią nieocenione wsparcie w filtracji wina. Nie dostają się do gotowego trunku, natomiast weganizm też nie jest kwestią dietetyki, a raczej stylu życia, który sprzeciwia się wykorzystywaniu produktów odzwierzęcych w szerszym kontekście. Oznacza to, że weganie bez naginania zasad swojego stylu życia nie napiją się wina, chyba że sięgną właśnie po trunki przygotowane w inny sposób.

Sprawdź WINA WEGAŃSKIE w naszej ofercie.

Oczywiście od strony technicznej dziś nie stanowi to większego problemu, natomiast alternatywne metody są po prostu droższe albo mniej wydajne, dlatego nie są wprowadzane na szerszą skalę. Pozwalają jednak na uzyskanie win doskonałych jakościowo i to pierwsza rzecz, którą chcemy podkreślić: wina wegańskie mogą być równie dobre, co tradycyjne.

Dobre wina wegańskie – jak je wybrać?

Wprowadzenie zamiast produktów odzwierzęcych innych substancji filtrujących, na przykład krzemionki, pozwala zachować odpowiednią wydajność procesu, żeby stworzyć wina o jakości, która zadowoli nawet bardziej wprawione podniebienia. To jednak nie oznacza, że automatycznie wszystkie wina wegańskie stają się godne uwagi.

  • Jako wina wegańskie mogą być przygotowywane i wina czerwone, i wina białe, i różowe – fakt, że większość jest jednak czerwona, stanowi po prostu odzwierciedlenie profilu winogrodniczego. Mówiąc wprost – więcej jest ciemnych winogron niż jasnych, więc i czerwonych win produkuje się więcej.
  • Samo to, że wina są organiczne, ekologiczne czy biodynamiczne nie oznacza w żadnym razie, że są wegańskie – żelatyna też może być organiczna i eko, ale wegańska nie będzie, więc musisz szukać na etykiecie wyraźnego oznaczenia win wegańskich.
  • Nie istnieją procesy standaryzacyjne ani ogólnie uznawane certyfikaty dotyczące produktów wegańskich, więc wszystko pozostaje kwestią zaufania do konkretnego producenta.
  • Wina wegańskie nie będą szczególnie drogie – ich ceny pozostaną w przedziale typowym dla dobrych jakościowo win tradycyjnych, więc mając 40-60 złotych z powodzeniem możesz już planować zakupy.

Z czym łączyć wina wegańskie?

Zmiana technologiczna w procesie produkcji nie wpływa w istotny sposób na walory smakowe, więc nie pojawiają się tutaj także nowe zasady dotyczące łączenia win z potrawami. Nawet jeśli nie jesteś weganinem, możesz podać wino wegańskie do pieczeni z dzika, natomiast oczywiście znacznie częściej trunki tego rodzaju będą pojawiały się w towarzystwie grillowanych warzyw czy sałat.

Wina wegańskie wytrawne sprawdzą się na przykład do chipsów z jarmużu, ale też grillowanych na ostro jarzyn. W większości przypadków zaleca się podawanie ich do dań złożonych z niewielkiej liczby składników w wersji pikantnej lub po prostu wyrazistej.

Półsłodkie wina wegańskie są bardzo uniwersalne – poza zielonymi warzywami liściastymi pasują prawie do wszystkich potraw, w tym również tofu w wielu wariantach czy jako wina kulinarne do gulaszu wegańskiego.

Od jakich win wegańskich zacząć swoją przygodę?

Gorąco polecamy, żeby z winami wegańskimi zacząć zapoznawać się od tych bardziej znanych odmian, czyli na przykład Chardonnay, jeśli chodzi o wina białe, a z czerwonych choćby Syrah. Jeśli weganinem jesteś od niedawna i pamiętasz smak takich trunków w wersji tradycyjnej, łatwo wtedy zauważysz, że różnice tu są symboliczne i biorą się raczej z nieco innego projektu, a nie samego wykluczenia produktów odzwierzęcych.

Wina wegańskie często przygotowuje się też w wariancie bezalkoholowym. Spora część z nich doskonale komponuje się z grzybami czy pomidorami w każdym wydaniu, więc będzie to bardzo uniwersalny trunek w każdej kuchni.

Zaczynaj od środkowej półki cenowej – droższe wina wegańskie, tak samo, jak tradycyjne, często są droższe ze względów prestiżowych, choć w smaku nie zawsze się to wyczuwa. Z kolei tańsze po prostu bywają gorsze. To nie znaczy, że nie warto ich próbować, ale często, żeby wybrać spośród nich najbardziej obiecujące, trzeba mieć zwyczajnie nieco więcej doświadczenia.

Winolubni – tu znajdziesz swoje wina wegańskie

W naszym sklepie oszczędzamy Ci trudności i zwyczajnie nie sprowadzamy kiepskich win wegańskich. Możesz wybrać najtańsze, a i tak otrzymasz trunek wysokiej jakości i poprawnej konstrukcji. Przejrzyj naszą ofertę win wegańskich i przekonaj się, że nie tylko dorównują one, ale często smakiem nawet przewyższają swoje pierwowzory.

Każdy powinien móc cieszyć się winem – wybór weganizmu nie powinien ograniczać radości, a jak mówi znane hasło, choć nie można kupić szczęścia, to można wino, a to prawie to samo. A wino wegańskie nie jest gorsze od tradycyjnych i już dziś wszyscy mogą się o tym przekonać na własnym podniebieniu.

X