Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Przewodnik po winie mołdawskim

Przewodnik po winie mołdawskim – jakie winnice są najlepsze?

Wina mołdawskie, choć mają tradycję sięgającą – jeśli chodzi o produkcję w większej skali – XIX wieku, to bardzo długo nie były przedstawiane jako dobre, a ich degustacja stanowiła w najlepszym razie ciekawostkę dla uprawiających etnoturystykę. Od paru lat mocno się to zmienia – lokalne wino z Mołdawii jest naprawdę dobre i zaczyna nie tylko zdobywać laury w rywalizacjach branżowych, ale przede wszystkim jest chętnie wybierane przez klientów.

Historia wina w Mołdawii

Z jakiegoś powodu często powtarza się, że nawet kontur tego kraju przypomina kiść winogron. No cóż – gdyby tak wyglądały winogrona, to na pewno nikt nie robiłby z nich wina, tymczasem win mołdawskich przybywa i wcale nie jest to nowy pomysł. Wino na terenach dzisiejszej Mołdawii produkowano już 2500 lat temu. Później sztukę tę udoskonalono jeszcze pod wpływem kultury rzymskiej, ale jedno jest pewne: to było zupełnie inne wino. Kwaśne, mętne, nie przypominało sobą tego, co dziś kocha się w mołdawskich winach. Wino mołdawskie wyrobiło sobie renomę za czasów Stefana Wielkiego (był hospodarem na przełomie XV i XVI wieku). Nowoczesne mołdawskie wina wywodzą się jednak raczej z czasów carskich, a rozkwit kultury winogrodnictwa, winiarstwa i degustacji pod koniec XX wieku stanowi już tylko kropkę nad i.

Najlepsze winnice w Mołdawii

Wina produkowane są właściwie na terenie całej Mołdawii, natomiast poszczególne winiarnie specjalizują się w różnych szczepach. Próbuje się czasem dzielić Mołdawię na regiony, ale różnice między nimi często są symboliczne i wydaje się, że większy wpływ na charakter win ma technologia produkcji, dobór szczepów czy sposób przechowywania trunku.

Sprawdź nasze propozycje: Win mołdawskich

Et Cetera

Prawie zawsze ta winiarnia wymienia jest na szczycie listy producentów dobrego wina w Mołdawii. Położona na południowym wschodzie winnica specjalizuje się w produkcji lekkich win białych dojrzewających w beczkach. Powstaje tu dobre wino o wyważonym smaku, ale jest to też jeden z największych producentów wina popularnego – wiele trunków z tej winnicy kosztuje zaledwie 20-25 złotych, droższe nadal mieszczą się w 70-80, czy stanowi atrakcyjną konkurencję dla jakościowych trunków z innych krajów.

Vinaria Purcari

Położona nad Dniestrem w pobliżu samego Morza Czarnego winnica ma świetny mikroklimat nie tylko dla odmian kosmopolitycznych, ale też mniej znanych, na tle których wybija się przede wszystkim Rara Neagra. Ta winiarnia, choć może nie jest najbardziej znana, rozkochała w winach mołdawskich wielu degustatorów nie tylko z Polski, ale też krajów bałtyckich, Ukrainy czy Rosji.

Cricova i Milesti Mici

To bardzo znane punkty na mapie mołdawskiego winiarstwa. Cricova to nie tylko winnica, ale też olbrzymia sieć korytarzy, w których wina dojrzewają. To o tyle charakterystyczne, że leżakuje tu nie tylko wino własne, ale część miejsca jest wynajmowana, aby dojrzewały tu wina z innych – dawniej wyłącznie mołdawskich – lokalizacji. To tu winiarze z wielu winnic mogą znaleźć idealne warunki do leżakowania swoich butelek. W pewnym sensie Cricova jest największym producentem wina w Mołdawii, bo gdyby nie to miejsce, produkcja trunków wyglądałaby zupełnie inaczej. Z ciekawostek: swoje wina trzymają tu Putin czy Łukaszenka, ale także John Kerry, a leżakują tu nawet – i to absolutnie poważne twierdzenie – wina Tuska.

Chateau Vartely

To jeden z młodszych producentów win – winnica, w której tradycja zyskała nowoczesną podbudowę, dając świetne wina i doskonałe pomysły. Wina stąd nie są eksportowane w dużych ilościach, ale można je znaleźć w dobrych sklepach. Sporo wysiłku gospodarze winnicy włożyli w to, żeby degustacje mogły się odbywać w jak najlepszych warunkach na miejscu. Czy to znaczy, że czerwonych win z Vartley nie warto kupić? Nie – warto. Ale tym bardziej, jeśli chcesz wypić ulubione wino w idealnych warunkach, możesz pomyśleć o degustacji w winnicy.

Wina z Mołdawii wyróżniają się przede wszystkim budową. Wiele jest wśród nich win słodkich, które powstają prawie w każdej winiarni, a i w beczkach w przydomowych piwniczkach. Większe winnice często uprawiają kosmopolityczne szczepy: Pinot noir, Chardonnay, Merlot czy Cabernet, natomiast w mniejszych często spotyka się szczepy Feteasca neagra, Feteasca alba.

Warto też wspomnieć, że w niektórych winnicach – głównie w regionie Valul lui traian na południowym zachodzie, ale także w środkowej części kraju – pewną część win wykorzystuje się do produkcji brandy i trunków w typie koniaku, stanowiących ciekawe rozwinięcie lokalnej interpretacji winogron.

Posmakuj mołdawskich win – dostarczymy je do Ciebie

Słodkie i wytrawne trunki z winnic Mołdawii stanowią znakomity kontrast dla często bardzo znanych i dość równych win z innych krajów. Mołdawia ma swoje tradycyjne naleciałości, które dla wytrawnego podniebienia będą jasne, a niewytrawnemu dadzą przyjemność nawet bez zagłębiania się w szczegóły. Jeśli chcesz poznać przynajmniej niektóre ze znakomitych win z Mołdawii, wybierz je w naszym sklepie.

X