Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Jakie wino wybrać do kaczki

Jakie wino wybrać do kaczki?

Dania z kaczki to klasyka eleganckiej kuchni. Są jednak bardzo różnorodne i trudno by było powiedzieć, jakie wino będzie idealne. Czasem lepiej sprawdzi się czerwone, czasem białe – wszystko zależy od całokształtu dania. Wino powinno dopełniać smaku i nie może stać się dominującą częścią potrawy. Z drugiej strony – musi być na tyle wyraziste, żeby i samo nie zginęło w natłoku wrażeń.

Jakie wino wybrać do kaczki – białe czy czerwone?

Zwykle do drobiu poleca się delikatne wina, więc wybór pada na białe wino. Kaczka jest jednak pod wieloma względami dość specyficzna. Ma wyrazisty smak i jest raczej tłusta, co sugerowałoby bliższe powinowactwo do win czerwonych. Mięso z kaczki jest dość ostre w smaku, stąd i wino powinno być dość rozbudowane, może mieć wysoką kwasowość. Pieczoną kaczkę podaje się z pomarańczami, jabłkami albo innymi owocami, co sugerowałoby użycie nieco bardziej owocowych win. Jeśli jednak podana zostanie sama pierś z kaczki, to można zdecydować się na wina nieco lżejsze, wpadające w nuty ziołowe. Generalnie pierwszym wyborem będzie raczej wino czerwone, ale jego przewaga nad białym beczkowym wcale nie jest taka oczywista.

Białe wina do kaczki

Białe wino do kaczki to propozycja w pewnym sensie nietypowa, ponieważ nuty owoców i tak już w daniu zapewne występują i będą się tutaj powielały. Jednak w niższej temperaturze dobre beczkowe trunki dają ciekawe, ciężkie aromaty. Uzupełniają i smak jabłka, i samej kaczki. Należy tylko pamiętać, że do mięsa kaczego będą pasowały raczej w miarę nietypowe wina: mogą być choćby i półsłodkie, ale powinny być dość silne i raczej nieprzesadnie młode.

  • Regno Recas Rhein Riesling to wytrawne wino, które będzie dobrze komponowało się z prostą kaczką. Wyczuwalne są w nim specyficzne dla tego szczepu nuty chemii, które jeszcze dodatkowo podkręcają intensywność dań z kaczki.
  • Domeniile Recas Gewurztraminer to dość rozbudowane wino półsłodkie o umiarkowanej zawartości alkoholu. Powstaje z doskonałej, aromatycznej odmiany winogron i świetnie pasuje do potraw na słodko z kaczką w roli głównej.
  • Catarratto Sicilia Doc będzie z kolei propozycją nietypową – zwykle nie podaje się tego wina do dań z drobiu, tylko do potraw z przewagą warzyw, ale jeśli kaczka jest pieczona w ich towarzystwie, to i ten trunek świetnie się spisze.

Lista białych win pasujących do kaczki jest dość krótka, ale tylko dlatego, że i tak jest ich mniej niż czerwonych. Warto jednak się zdecydować na jedno z nich, ponieważ znakomicie spisują się wtedy, kiedy trzeba bez utraty charakteru dania, nieco zrównoważyć jego intensywność.

Czerwone wina do kaczki

Winem czerwonym można kaczkę doskonale uzupełnić – nuty owocowe nie są tu aż tak wyraźne, natomiast kwasowość i spora zawartość tanin przyjemnie kontrastują z kaczką, której intensywny aromat przywodzi na myśl pewną surowość właściwą daniom z dziczyzny. Można więc przy doborze czerwonego wina kierować się właśnie tym kluczem. Odmiany, które będą w tym przypadku szczególnie dobrze pasowały, to raczej klasyczne winogrona.

  • Haute Cabrière Pinot Noir Unwooded to zbalansowane, dobrze rozwinięte wino. W bazie wyczuwalne są nuty owocowe, ale przede wszystkim wyraźny, surowy charakter tego trunku. Odpowiednio leżakowane dojrzewa, podkreślając nuty delikatniejsze w winie.
  • Montepulciano Dabruzzo Doc Linia Selezione to proste, mineralne wino, które znakomicie podkreśla smak mięsa z kaczki. Nie ma szczególnie wyczuwalnego aromatu owoców, więc w roli głównej nadal będzie występowała kaczka. Wyższa kwasowość i wyraźne, obłe taniny w tym przypadku są wielką zaletą.

Choć winem klasycznie dopasowanym do kaczki jest przede wszystkim Pinot noir, to inne szczepy też mają spory potencjał. Jeśli tylko nie przeważa w nich nuta owoców, to już będzie dobry znak. Jeśli są opisane jako pasujące do dziczyzny, to zgrają się także z kaczką.

Jakie wino wykorzystać do pieczenia kaczki?

W czasie pieczenia kaczki – co może być nieco dziwne – lepiej niż wino czerwone, spisze się biały trunek. Dlaczego? Dlatego, że od razu zrównoważy owocową słodycz, wprowadzając pewne dodatkowe nuty. Oczywiście jeśli danie ma być jeszcze bardziej charakterne, to i czerwone wino może mieć tu swoje miejsce, należy jednak pamiętać, że wpłynie ono nie tylko na smak, ale także na kolorystykę dania, a to nie zawsze pożądany efekt.

Jakie wino wybrać do pasztetu z kaczki?

Do tłustego, pełnego pasztetu z kaczki najlepiej podać słodkie lub półsłodkie wina białe. Są jednak osoby, które wybiorą raczej wina musujące półwytrawne lub półsłodkie, ale i wtedy lepiej będzie trzymać się białego trunku.

Najlepsze wino do kaczki? Mamy takie w sklepie!

No dobrze – nie wiemy, jakie będzie idealne, ponieważ nie wiemy, jak chcesz przygotować kaczkę. Ale za to wiemy, że zbudowaliśmy ofertę w taki sposób, żeby trafiły do niej różne wina, które do intensywnych dań z drobiu pasowały wręcz wzorcowo. Możesz kupić i wino białe, i czerwone, a najlepiej oba – wtedy samodzielnie przekonasz się, które oblicze kaczki bardziej Ci pasuje. Możesz szukać w klasykach albo wśród mniej typowych propozycji.

 

X