Znajdź nas na

Zarejestruj się i odbierz kupon -10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie!

Czy masz 18 lat?

Treści zawarte na stronie są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Wchodząc na tę stronę, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Brak produktów w koszyku.

Czy wino jest zdrowe

Czy wino jest zdrowe?

O pozytywnym wpływie wina na zdrowie napisano już wiele. Nie będziemy jednak tego wszystkiego po prostu powtarzać, bo zdanie lekarzy jest jasne: wino pite z umiarem na pewno nie zaszkodzi osobom ogólnie zdrowym. Czy poprawi stan zdrowia? Niby nie, ale jest jeden haczyk!

Picie wina a zdrowie – jak na nas wpływa?

Picie niewielkich lub umiarkowanych ilości wina – szczególnie wina dobrej jakości – nie będzie szkodliwie wpływało na zdrowie. Przeprowadzono wiele badań, które miały sugerować, że spożycie lampki wina dziennie ma wręcz korzystny wpływ na zdrowie. Cóż – żadne z tych badań nie jest szczególnie mocne, więc może poprzestańmy na tym, że wino nie szkodzi. Pozwala na pewno pobudzić wątrobę do pracy, zawiera pewne ilości potencjalnie korzystnych związków organicznych i minerałów, niektóre typy wina nawet wykazują działanie odkażające. Umówmy się jednak – są lepsze sposoby na dbanie o zdrowie, za to niewiele lepszych na poprawę samopoczucia.

Czy można pic wino dla zdrowia – 5 pozytywnych właściwości wina

Podkreślamy już na wstępie: to, co piszemy, to nie są wybitnie mocno dowiedzione fakty, a raczej pewne uzasadnione naukowo pomysły. Bo wino naprawdę warto czasem wypić.

  • Wino dobre na odchudzanie? Czy czerwone wino może pomóc w odchudzaniu? Prawda jest taka, że niemal na pewno mniej kalorii przyjmiesz, jeśli odmówisz sobie nawet wina, ale z drugiej strony – zamiana porcji słodkiego alkoholu na porcję dobrego, wytrawnego wina czerwonego to na pewno dobry krok z punktu widzenia bilansu kalorycznego. Są pewne badania, które sugerują, że regularne spożywanie wina może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale naszym zdaniem to wynika raczej z tego, że picie czerwonego wina nie powoduje takich napadów głodu, jak choćby szklanki piwa.
  • Czy wino opóźnia procesy starzenia? Tu znów kieliszek wina dziennie – czerwonego – ma usuwać wolne rodniki. I o ile faktycznie niektóre związki zawarte w winach są dobrymi przeciwutleniaczami, a wolne rodniki faktycznie powodują starzenie, to jednak sam alkohol też zwiększa ryzyko stresu oksydacyjnego. Tu badania nie są w pełni zgodne, a to, że ludzie regularnie pijający wino starzeją się wolniej, może wynikać po prostu z tego, że wino pozwala się zrelaksować i uspokoić. Nic innego tak skutecznie nie ogranicza ilości wolnych rodników.
  • A może wino zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego? Zgoda, są pewne badania, które mogą to sugerować. Kieliszek, góra 2 kieliszki dobrego wina mają ograniczać poziom złego cholesterolu, a podnosić dobrego cholesterolu. Lekarze jednak nie będą przecież zalecali spożycia wina, bo każda ilość alkoholu ma pewne drobne skutki uboczne. Nie możemy więc powiedzieć, że picie wina jest tak zupełnie zdrowe – na pewno zdrowsze niż masa Twoich innych przyzwyczajeń, a jeśli przy lampce wina na wieczór lepiej się zrelaksujesz, to i ryzyko chorób serca spadnie. I choć to będzie wynikało z relaksu, a nie diety, może warto spróbować?
  • Wpływ wina na zdrowie zębów? I tu chyba badania są najbardziej jednoznaczne. Zarówno pH wina, jak i zawartość pewnych związków organicznych w winie sprawiają, że bakterie w jamie ustnej mają naprawdę pod górę. I pewnie – szczotkowanie zębów jest skuteczniejsze, ale na pewno nie jest przyjemniejsze, prawda? O ile bowiem same bakterie mogą nie przeżyć kontaktu z winem, o tyle jednocześnie niestety na zębach może szybciej osadzić się kamień, a dotyczy to szczególnie tych osób, które piją wino z czerwonych winogron.
  • A może wino na obniżony nastrój? Dzięki diecie można regulować wahania nastroju. To jest naukowo udowodniony fakt, natomiast co do znaczenia wina dla życia psychicznego wyniki tak jednoznaczne nie są. Bo co prawda wino powoduje pewne nietrwałe zmiany w biochemii mózgu, ale alkohol jest generalnie depresantem. W małych ilościach może jednak u niektórych osób poprawić nastrój. Tu jednak decyzję musimy pozostawić Tobie – na pewno nie próbuj leczyć winem klinicznej depresji, ale jeśli czujesz się wypalony, to lampka na rozluźnienie czasem może faktycznie pomóc.

Doniesień o pozytywnym wpływie wina na zdrowie jest wiele: a to leczy chorobę wieńcową, a to pozwala wyregulować pracę trzustki, zwiększa odporność, poprawia morfologię krwi – większość tych badań jest słaba, ale nawet te, które są mocne, nie powinny być podstawą do stosowania wina jako leku lub suplementu. Jeśli chcesz, to wypij czasem dla przyjemności, a nie dlatego, że wino miałoby jakoś szczególnie pozytywnie działać na organizm.

Zobacz również: Czy wino podnosi ciśnienie?

Wady picia wina

Wino może być szkodliwe przede wszystkim ze względu na zawartość alkoholu, choć nie jest to jedyny argument.

  • Nie pij wina w ciąży ani w okresie karmienia dziecka piersią. Każda ilość alkoholu jest groźna dla rozwoju układu nerwowego młodych ludzi.
  • Wino może nasilać objawy chorób wątroby lub trzustki, a pite w nadmiarze również przyczyniać się do ich rozwoju.
  • Nawet w małych ilościach, ale pite przesadnie regularnie, wino może prowadzić do uzależnienia organizmu. Osoby wrażliwe na działanie alkoholu powinny zachować szczególną kontrolę nad spożyciem wina.

Naukowcy badają czasem wpływ wina na poszczególne aspekty funkcjonowania organizmu, natomiast odpowiedź lekarzy jest jedna: o ile pite z umiarem wino nie powinno zaszkodzić, to na pewno nie należy sięgać po nie w nadziei na jakieś konkretne efekty zdrowotne.

Czy czerwone wino jest zdrowe?

Jeśli mówi się o tym, że wino jest zdrowe, to takie twierdzenie częściej pojawia się właśnie w przypadku wina czerwonego, a to ze względu na zawartość tanin i garbników. Faktycznie tutaj związków biologicznie czynnych jest więcej niż w winie białym i nie zaszkodzi od czasu do czasu wychylić lampkę na zdrowie.

Czy białe wino jest zdrowe?

Białe wino rzadziej jest przedmiotem badań. Jego spożywanie na pewno nie będzie szkodliwe, ale też nie należy liczyć na jego prozdrowotne właściwości.

Czy wino bezalkoholowe jest zdrowe?

Dobrej jakości wino bezalkoholowe może być nawet korzystniejsze dla zdrowia od tradycyjnych, ponieważ nie zawiera alkoholu. Możesz je pić wtedy, kiedy większa ilość alkoholu nie jest wskazana. Uważaj jednak na trunki niższej jakości – są dosładzane i nie zawsze mają tak korzystny skład.

 

X